Orman yangınlarının sebepleri arasında yer alan saydam cisimlerin mercek etkisi konusunda ne gibi önlemler alınmalıdır?

Orman yangınlarının sebepleri arasında yer alan saydam cisimlerin mercek etkisi konusunda ne gibi önlemler alınmalıdır? Bu konuda toplumu bilinçlendirme adına yapılması gereken çalışmaları
yazınız.

  • İnce kenarlı mercekler ışık ışınlarını odak noktasında toplarlar.Bunun için bu noktada yüksek bir sıcaklığın oluşmasını sağlarlar. Bu sayede kağıt tutuşturulabilir.  Malesef  ormanlarda bırakılan ve ince kenarlı mercek görevi görebilen cam kırıkları  tehlikeli orman yangınlarına sebep olabilir.
  •  Su damlası, cam şişe, cam küre ince kenarlı mercek gibi davranarak yangınlara sebep olabildiği için ormanlarda kesinlikle atık malzemelerimizi bırakmamalıyız.
  • Bir çok kişi bu saydam maddelerin ışığı toplama özelliğini bilmediği için ormanda bıraktığı malzemenin yangına sebep olacağının farkında değil bunun için afişler hazırlanabilir, okullarda seminerler düzenlenebilir. Ayrıca görsel olarak da gösteriminin yapılması etkili olacaktır.

“Orman yangınlarının sebepleri arasında yer alan saydam cisimlerin mercek etkisi konusunda ne gibi önlemler alınmalıdır?” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.