Oyun ve oyuncak konulu bir hikâye yazınız.

5.sınıf MEB Yayınları Türkçe Dersi 1.Ünite Çocuk Dünyası Ünitesi ödev sorularından birisi

  • “oyun ve oyuncak” konulu bir hikâye yazınız.

ASLI VE CESUR

Aslı gece çoğu zaman uyanır annesine yanına gidip yatardı. Çünkü gece odada yalnız olduğu için korktuğunu söylerdi. Annesi onun odasında uyumasını istiyordu. Acaba ne yapabilirdi.

Anne Fatma Hanım eğer onunla arkadaşlık edebileceği bir oyuncak alırsa belki kendini yalnız hissetmeyeceğine karar verdi. En kısa zamanda bir oyuncak dükkanına gitti. Oradan güzel bir ayıcık oyuncak aldı. Akşam Aslı’yı yatırmak için yanına giderken aldığı  oyuncağı arkasında saklayarak odaya girdi. Aslı annesinin bir şey sakladığını fark ederek merakla sordu:

-Anne arkanda ne var?

Annesi

-Karanlıktan korkmayan bir arkadaş diye cevap verdi ve ayıcığı Aslı’ya doğru uzattı.

Aslı ayıcığı hemen alarak ayılar karanlıktan korkmaz mı anne dedi.

Annesi evet kızım hem de hiç korkmazlar. Bu ayıcık akşamları seninle yatacak seni koruyacak. Hadi ona bir isim koyalım dedi.

Aslı düşündü cesur olsun o zaman dedi. Cesur ben Aslı benimle birlikte uyur musun dedi ve yanına yatırdı. Annesi Aslı’yı öperek iyi geceler diledi. Aslı o gece uyanınca ayıcığına baktı ve tekrar uyudu. Sabah kalktığında cesur’a çok teşekkür etti gece benim yanımda olman beni rahatlattı dedi. Cesur onun en iyi arkadaşı oldu. Gün içerisinde bütün oyunlarına dahil etti. Artık ayıcığı ile yatıyor geceleri annesini uyandırmıyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.