Ozon tabakasındaki seyrelmenin insanların cildi üzerinde oluşturduğu zararları ve bu konuda alınması gereken önlemlerin neler olduğunu araştırınız

  • Ozon tabakasındaki seyrelmenin insanların cildi üzerinde oluşturduğu zararları ve bu konuda alınması gereken önlemlerin neler olduğunu araştırınız.

Atmosferde bulunan ozon gazı, güneşten gelen ultraviyole(UV) ışınlarını tutar yeryüzündeki tüm canlıları güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının etkilerinden korur. Ozon tabakasındaki incelme sonucu, güneş ışığına çok fazla maruz kalınması deri kanserine sebep olmaktadır. Artan UV radyasyonun etkisiyle Melanoma adı verilen ben kanseri oluşmaktadır. UV radyasyonuna uzun süre maruz kalındığında özellikle açık tenli, açık renk saçlı kişilerde cilt kanserine yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca artan ultraviyole ışınlar, gözün merceği üzerinde meydana gelen ve görmeyi sınırlandıran katarak oluşumuna ve insanların bağışıklık sistemini zayıflatmasına neden olmaktadır.

Ozon tabakası için alınacak önlemler:

Deodorant, parfüm, soğutucu ve klima alırken ozon tabakasına zarar veren Kloroflorokarbon (CFC) ve Hidrokloroflorokarbon (HCFC) gibi kimyasal maddeleri içermeyen ürünler satın almalıyız.

Klimaların ve Buzdolaplarının servis bakımlarını düzenli olarak yaptırmalıyız.Köpük ve sünger üretimi ile yalıtım malzemeleri ve ambalaj köpüklerinde ozon tabakasına zarar vermeyen kimyasal maddeler kullanılmalıdır.

Fosil yakıt kullanımı azaltmalıyız

Fabrika bacalarına filtre takılmalıdır.

Ulaşımda Toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz.

“Ozon tabakasındaki seyrelmenin insanların cildi üzerinde oluşturduğu zararları ve bu konuda alınması gereken önlemlerin neler olduğunu araştırınız” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.