Pakistan’a yardım haberiyle ilgili duygu ve düşünceleriniz nelerdir?

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Pakistan Notları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Kardeş ülke Pakistan’da yaşanan doğal afet sonrasında Türkiye, üzerine düşen görevi yapmakta gecikmedi.

  • Yukarıdaki haberle ilgili duygu ve düşünceleriniz nelerdir?

İnsanların zor zamanlarında onların yanında olduğumuzu, elimizdeki imkanlarla onlara destek olacağımızı, tüm dünyadaki insanların yaşam hakkı olduğunu göstermemiz açısından yapılan yardımlar çok önemlidir. Bu durumda bizimde olabileceğimiz bilinci ile elimizden geldiği kadar yardım etmeliyiz.

  • Türk Kızılayının yaptığı faaliyetleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğal afetler birçok kişiyi etkilemekte, maddi hasarlar ve can kayıplarına neden olmaktadır. Maddi sıkıntılar yapılan yardımlarla giderilse de yakınlarını kaybeden insanlara psikolojik olarak destek olmak ta son derece önemlidir. Çünkü İnsanların manevi durumları, maddi durumlarından çok daha önemlidir. Psikolojisi düzelen bu insanlar kendilerini çok daha kısa sürede toparlayacak yaralarını daha çabuk saracaklardır.

  • “Pakistanlı selzedelerin yaralarının Türk Kızılayı sarıyor.”Başlıkla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Faklı bir ülkede meydana gelen bir doğal afet için ülkemiz insanın ve kuruluşlarının gösterdiği kardeşlik ve yardımlaşmanın seferberliği bizlerin ne kadar yardım sever bir miller olduğumuzu gösteriyor.

  • Ülkelerin Pakistan’da neler yapmasını isterdiniz?

Ülkelerin selzedelerin ihtiyacı olan temel ihtiyaç malzemelerini temininde onlara yardımcı olması ve bir daha bu şekilde sel felaketleri yaşanmaması için Pakistan’a alt yapı çalışmalarında yardımcı olmasını isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.