Parmak izi dışında, her insanda farklı olan başka fiziksel özellikler var mıdır?

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Farklıyım, Farklısın, Farklı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Parmak izi dışında, her insanda farklı olan başka fiziksel özellikler var mıdır? Araştırınız.

Her insanda farklı olan fiziksel özellikler; DNA, diş-çene yapısı, göz retinası, parmak damar izi, avuç içi damar izidir.

1- DNA (Deoksiribo Nükleik Asit)  Gen adı verilen parçalardan oluşan DNA her bir canlı için farklı olan bir fiziksel özelliktir ve canlıların birçok fiziksel özelliklerini belirleyen temel etkendir.

2- Diş-çene yapısı: her insanın kendi has diş ve çene yapısı vardır. Bu fiziksel özellik özellikle adli tıp alanında kullanılmakta, çenelerin ve özgün dişlerin niteliklerinden yararlanarak kimlik belirlemektedir. İnsanları birbirinde farklı kılan bu fiziksel özellikte gerek dişlerin gerekse kemik destek yapıların bireysel belirleyici özellikleridir. İnsan dişlerinin özellikleri parmak izi gibidir ve ikizlerde bile farklılık taşımaktadır.

3- Göz retinası ve İris:  göz retinası ve iris her insanda farklı olan fiziksel özelliklerdir. İnsanların göz bebeğimizin etrafında yer alan renkli halkaya iris denilir. Her insanın gözü eşsizdir ve irisin aynı olma olasılığı 1/10 78‘dir. Göz retinası ve iris biyometrik kimlik doğrulama sistemlerde kullanılan, her insanda farklılık gösteren fiziksel özelliklerdir.

4- Parmak damar izi- Avuç damar izi: Parmak damar izi ve Avuç damar izi her insanda farklı olan fiziksel özelliklerdir.  Parmakta ve avuç içinde bulunan kan damarlarının her insanda farklıdır. Bu damar yapası kullanılan sensörler yardımı ile parmak veya avuç içine infrared ışık gönderilerek her insanın kendine has olan damar yapısı ortaya çıkarılır ve bu veriler biyometrik kimlik doğrulama sistemlerde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.