Peyami Safa’nın hayatı, sanatı, eserleri hakkında edindiğiniz bilgileri kullanarak biyografi türünde bir yazı yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Dokuzuncu Hariciye Koğuşu etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Peyami Safa’nın hayatı, sanatı, eserleri hakkında edindiğiniz bilgileri kullanarak biyografi türünde bir yazı yazınız.

Peyami Safa için biyografi yazısı aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Türk edebiyatında roman,fıkra ve öykü yazarı olarak tanınan Peyami Safa psikolojik roman türünün ustalarındandır. Ansiklopedik bilgiye sahip olan yazar Türkçeyi de en iyi kullanan yazarlardandır. Betimleri oldukça güçlüdür. Kendi döneminin özelliklerini dikkate alarak kırk üç sene yazmıştır.

Serveti Fünun dönemi şairlerinden İsmail Safa’nın oğlu Peyami Safa 2 Nisan 1899 da İstanbul’da doğmuştur. İki yaşında babasını kaybetmiştir. Dokuz yaşında yakalandığı kemik hastalığı ile on yedi yaşına kadar mücadele etmiş hastalık ve maddi sıkıntılardan dolayı öğrenimini tamamlayamamıştır. On üç yaşında para kazanmak zorunda olduğu için Posta-Telgraf Nezaretinde çalışmaya başlamıştır.1914 yılında öğretmenlik yapmaya başlamış öğretmenliği süresince kendi çabası ile Fransızcasını ilerletmiştir. 1918 yılında öğretmenlikten sonra ağabeyi ile 20. Asır adlı gazeteyi çıkarmışlardır. Bu gazetede Asrın Hikayeleri başlığında öykülerini yayınlamaları ile tanınmaya başlamıştır.Tanınması ile birlikte Son Telgraf, Tasviri Efkar ve Cumhuriyet gazetelerinde öykünün yanı sıra fıkra, makale ve romanda yazmıştır. En çok bilinen ve Türk edebiyatının ilk otobiyografi romanı olan Dokuzuncu Hariciye Koğuşunda bir hastanın psikolojisini anlatmıştır. Bu roman dışında Mahşer, şimşek, Fatih Harbiye ve Biz İnsanlar romanlarında doğu-batı sorunlarına yer vermiştir.  Romanları teknik bakımdan oldukça güçlüdür.  Kişileri kültürlerine, kişiliklerine ve yaşam biçimlerine uygun şekilde konuşturmuştur.1960 lı yıllardan sonra da Milliyet ve Son Havadis gazetelerinde de yazıları yayınlanmıştır. Askerlik yapan oğlunun ölümünün ardından 1961 yılında ölmüştür.

Sanat, psikoloji, felsefe, edebiyat, sosyoloji gibi değişik alanlarda yazdığı yazılarla çok yönlü bir yazar olmuştur.

Eserleri:

Roman: Gençliğimiz –Biz İnsanlar-Canan-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu-Bir Akşamdı-Şimşek-Sözde Kızlar-Süngülerin gölgesinde-Mahşer-Bir Genç Kız Kalbinin Cürmü-Yalnızız-Attila-Fatih Harbiye- Matmazel Noraliya’nin  Günlüğü

Öykü: Hikayeler

Oyun: Gün Doğuyor

Hikaye: Havaya Uçan At

İnceleme – Deneme: Türk İnkılâbına Bakışlar –Büyük Avrupa Anketi-Felsefi Buhran-Millet ve İnsan-Mahutlar-Mistisizm –Nasyolizm- Sosyalizm-Doğu Batı Sentezi-Sanat Edebiyat Tenkid-Osmanlıca Türkçe Uydurmaca-Din İnkilap İrtica-Kadın Aşk Aile-Yazarlar Sanatçılar Meşhurlar- Eğitim Gençlik Üniversite-20. Asır Avrupa ve Biz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.