Projeden kimlerin nasıl etkilendiğini tespit ederek yazınız.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Herkesin Katkısı Var etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Yukarıdaki gazete haberini okuyunuz. Bu haberde farklı kişilerin ve kurumların olduğuna dikkat ediniz. Projeden kimlerin nasıl etkilendiğini tespit ederek yazınız. Çayyolu ÇABA gösterip yeşeriyor metni.

Projeye Çayyolu Bölge Ağaçlandırma Derneği(ÇABA) öncülük etmiş, bir marketler zinciri projeye destekleyici olarak dikilecek olan sedir ağaçlarını hediye etmiştir. TEMA vakfı ise fidanların dikilmesinde genç gönüllüleri ile yer almıştır. Projeden Çayyolu halkı üç yeni ormana kavuştuğu için olumlu etkilenmiştir. Küçük çocuklar ağaç dikmeyi öğrenip, ağaç sevgisi ile tanıştıkları için olumlu etkilenmişlerdir.

  • Siz de bu konuda bir proje haberi yazınız. Ağaç dikimi konusunda proje haberi yazınız.

Tema Vakfı’nın düzenlediği “81 İlde 81 Orman Projesi” ile 1470 hektar orman alanı oluşturmak için 81 ilde 2.205.000 adet fidan dikmeyi hedeflemektedir.  Proje kapsamında 2012 yılına kadar diklen ağaçların 2017 yılı sonuna kadar bakım, koruma ve tamamlama çalışmaları yapılarak, bütün illerimiz yeni birer ormana kavuşturulacaktır. Proje Orman ve Su İşleri Bakanlığı, TEMA Vakfı ve İş Bankası ortaklığı ile gerçekleştirilmektedir. Proje ile çocuklara orman ve fidan dikme sevgisini aşılanması, erozyon ile etkili mücadelede için orman varlığımızın genişletilmesi, toplumun dikkatinin ormansızlaşma konusuna çekilmesi ve karbon tutumunun artırılması amaçlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.