Prospektüs nedir? Bilgi edininiz.

.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. TEMA SAĞLIK VE SPOR Gizemli Canlılar Gelecek Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Prospektüs nedir? Bilgi edininiz.

Sözlük anlamı olarak prospektüs “tanıtmalık” demektir. Prospektüs kelimesi dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelime  Latince prospicere, prospect- “öne bakmak” fiilinden türetilmiştir. Ön-bakış, tanıtım yazısı anlamına gelir. Günlük hayata ilaç kutularının içeriği hakkında kullanıcısına bilgi veren tanıtma yazısı-kullanım talimatı olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaç Prospektüsleri şu temel başlıkları içerir:

Nedir ve Ne İçin Kullanılır: İlacın ambalaj şeklinin tarif edilir, Kullanım amaçları sıralanır.

Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler: İlaç içeriğinde bulunan etken maddelere karşı hassasiyeti veya alerjisi bulunan kişiler için bilgilendirmelerin yer aldığı bölümdür. Yaş gruplarına, hamilere, emzirenlere, araç ve makine kullananlara göre ilacın etkileri hakkında bilgiler verilir.

Nasıl Kullanılır: Bu bölümde ilacın kullanım şekli ve dozu anlatılır, kullanımına ilişkin detaylı bilgi verilir.

Olası Yan Etkiler Nelerdir: İlaç kullanımı sonrası oluşabilecek yan etkiler hakkında bilgi verilir. Yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek olarak yan etkilerin görülme sıklığı hakkında detaylar yer alır.

Saklanması: İlacın nasıl bir ortamda saklanması ve muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler bulunur.

Prospektüslerin son bölümünde üretici firma bilgileri yer alır. İlaç üretime ilişkin ruhsat sahibi bilgileri ile üretim yeri hakkında bilgi ile kullanma talimatı onay tarihine ilişkin bilgiler verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir