Renklerin çağrışımları ve uyandırdığı duyguları açıklayan birer paragraf yazın

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Anadolu’da Kilim Demek etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki renkler sizde hangi çağrışımları ve duyguları uyandırıyor? Duygularınızı açıklayan birer paragraf yazınız.

Renklerin çağrışımları ve uyandırdığı duygular için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir:

Kırmızı: Çevremizde gördüğümüz bütün tehlike işaretleri neredeyse kırmızı renk. İlk olarak muslukların üzerindeki sıcak-soğuk simgesi olarak karşımıza çıktı. Sonraları trafikte bitmek bilmeyen geriye sayımların yaşadığı ışıklarda gördük onu. Aklımıza kazındığından her halde nerede kırmızı görsek bize tehlike ve dikkatli olmamız gerektiği duygusu uyandırıyor.

Mavi: Bu renk bana hep denizleri ve gökyüzünü çağrıştırmıştır. Her ikisi de sonsuzluğa uzanmanın anahtarı gibi. İnsanın içine huzur veren denizin ve dalgaların muhteşem sesi bu renkte gizlidir. Gökyüzünde uçmanın, özgürlüğün ve önünde hiçbir engelin olamadığı tek yerin habercisidir.Sarı: Sarı renk deyince aklıma ilk gelen şey nedense güneş ve papatyalar oluyor. İçimizi ısıtan güneşin gökyüzünde parladığı bir yaz gününün en güzel habercisi. Tabi bir de papatyalar ilkbaharın geldiğinin, artık soğuk kış günlerinin geride kaldığının en büyük göstergesi, kırların eşsiz çiçeği.

Siyah: Karamsarlığın ve ölümün rengi. İnsanlar ortamda ışık olmadığında her şeyi siyah görürler, ya da sonsuz bir boşluk. Aslında eşyalar yerli yerindedir, fakat gözlerimiz onları göremez, çünkü siyah esir almıştır tüm siluetleri. Var olan her şey bir anda yok olmuştur. Bu renk her zaman mekanlarımızı kaplamaz, bazen de ruhumuzun derinliklerine sızar. Orada ne kadar güzel duygu varsa bir anda hepsi kaybolur ve insan bir hiçliğe sürüklenir. Oradan kurtulmak hiçte kolay değildir. Can dostlarda bunun içindir. O anları yaydıkları ışıkla aydınlatmak ve siyahı yok etmek için.

Beyaz: Saflığın, temizliğin rengi. Beyaz rengi her zaman içimizde güzel hisler uyandırır. Kötü bir durumdan kurtuluş hep beyaz bir ışık ile özdeşleştirilir. Var olan bütün kötülükler, beyaz ışığın gelmesi ile ortadan kaybolur. Biraz da ilahi bir çağrışım yapmasından kaynaklanır bu durum. İnsanın içindeki iyilik duygusunun yeryüzündeki karşılığı her halde beyaz renktir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.