Resmi kurumların ve sosyal yardım kuruluşlarının engelliler için yaptığı çalışmaları araştırınız.

Resmi kurumların ve sosyal yardım kuruluşlarının engelliler için yaptığı çalışmaları araştırınız.

Bedeninde veya zihninde herhangi bir hasar ve eksiklik bulunan bireylere engelli bireyler denilmektedir.

Toplum ve devlet engelli bireyler için birçok kolaylık sağlamakta ve onlara yardımcı olmaktadır.

En basitinden örnek verecek olursak görme engelliler için yollara konulan sarı şeritler görme engelli insanların sokakta dışarıda rahatça yürümesini sağlamak amacını gütmektedir.

Sosyal yardım kuruluşları tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan engelli bireylere tekerlekli sandalye sağlayarak onların da engelsiz bireyler gibi özgürce hayata katılmalarını sağlamıştır. Bir dönem toplumca başlatılan mavi kapak kampanyası ile birçok engelli vatandaşa tekerlekli sandalye armağan edilmiştir. Resmi kurumlar engelli bireyler için yaşama adapte olma ve engelsiz yaşama derneklerinin destekler ve her kamu kuruluşunda engelli bir bireyin çalışması için çalışmalar yapılır.

Eğer engel oranı çalışamayacak seviyede ise devletimiz engelli vatandaşa engelli maaşı bağlayarak onun mağdur olmasını engeller. Engelli bireylerin eğitimleri için özel iyileştirme ve eğitim merkezleri oluşturulmuştur.

Engelli bireyler bugün rahatlıkla üniversite ve üniversite sonrası eğitim seviyeleri ne kadar eğitim alabilmekte ve devlet kadrolarında çalışabilmektedir.

Sosyal hayata dâhil edilen engelli bireyler toplum tarafından ve devlet tarafından her zaman desteklenir.

Üniversitelerde görme engelli öğrenciler için kabartma alfabesi ile oluşturulan eğitim kitapları bulunmaktadır.

Engelli bireyler yaşarken zorluk çekmesinler diye engel durumlarına göre devlet tarafından aldıkları engelli raporları aracılığıyla sosyal yaşamın içerisinde kendilerine bir yer edinmek de kolaylık yaşarlar.

“Resmi kurumların ve sosyal yardım kuruluşlarının engelliler için yaptığı çalışmaları araştırınız.” için 8 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.