Resmin sizde bıraktığı duygu ve düşüncelerden hareketle bir hikâye yazınız.Emine Teyze’nin Çilek Reçeli

7.sınıf Türkçe dersi için verilen  Emine Teyze’nin Çilek Reçeli etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Resmin sizde bıraktığı duygu ve düşüncelerden hareketle bir hikâye yazınız. Emine Teyze’nin Çilek Reçeli metni resimden hikaye yazınız etkinliği: yaşlı teyze, genç kız remi.

Ayla teyze bizim karşı komşumuz. Eşi Rasim amca öldüğünden beri daha sık görüşüyoruz. Ben de bundan hiç şikâyetçi değilim. Onunla çok iyi anlaşıyorum. Mazimiz baya eskilere dayanıyor. Bizimkiler acil bir işleri olduğun da beni ayla teyzeye bırakırlar, bana o bakarmış. Anlayacağınız küçükken az kahrımı çekmemiş. Rasim amca sağken, Ayla teyzeyi arar, “evin bir ihtiyacı var mı? Hatun!” diye sorarmış. Demiştim ya Rasim amcadan sonra daha sık görüşür olduk diye. Artık Ayla teyzenin ihtiyaçlarını soran birisi olmadığı için bunları kendisinin alması gerekiyor. Yaşı biraz ilerlediği için alışveriş poşetlerini taşımakta biraz zorlanıyor. Burada deveye ben giriyorum.

Ayla teyzeyle bir anlaşama yaptık. Günlük market alışverişini beraber yapıyoruz. Ben böylece günlük yarım saat yürüme antrenmanımı yapmış oluyorum, ayal teyzede ihtiyaçlarını sağlamış oluyor. Ayrıca onunla vakit geçirmek, sohbet etmek gerçekten çok eğlenceli. Emekli edebiyat öğretmeni olduğu için okul ile ilgili anlatacak birçok hatırası ve kitap kahramanları var. Ben poşetleri taşırken oda koluma giriyor. Yol boyunca hafif tempo ile yürüyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.