“Sabır, dürüstlük, sevgi, saygı” konulardan biriyle ilgili hikâye yazınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Püf Noktası etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Siz de aşağıda verilen konulardan biriyle ilgili bir hikâye yazınız. Hikâyenizde daha önce öğrendiğiniz atasözü ve deyimleri de kullanmaya özen gösteriniz.

sabır, dürüstlük, sevgi, saygı, dayanışma, iyilikseverlik, paylaşma, yardımlaşma…

Kısaca Olay Örgüsü: Aslı’nın dışarıda soğukta üşüyen bir çocuk görmesi ve ihtiyaç sahipleri için para biriktirme başlaması, okullarında yardım kampanyası başlatmaları.

Konu: yardımlaşma ,iyilikseverlik, paylaşma.

Kişiler: Aslı, Can, Elif, Eda Öğretmen

Yer: Aslı’nın okulu

Zaman: Geçmiş zaman

”Damlaya damlaya göl olur” atasözü ile ilgili hikaye:

Aslı her sabah olduğu gibi kahvaltısını yapmış, çantasını hazırlamış, montunu giymek için babasının “Hadi kızım, çıkalım” demesini bekliyordu. Kış bastırmış, havalar iyice soğumuştu. Neyse ki Aslıların arabası vardı ve okula giderken üşümüyordu. Aslı camın buğusuna bir şeyler çizmeye bayılırdı. Fakat birden yolun kenarında titreyerek dolmuş bekleyen, üzerindeki kıyafeti hiçte kış için uygun olmayan bir çocuk gördü. Birden içi cız etti.

Okula vardığında cebindeki harçlığını çıkarak kantine doğru ilerliyordu. Cebinde çıkardığı on lira ile ne alsam diye düşünürken, birden açılan camdan esen rüzgârla neye uğradığını şaşırdı, üşümüştü. Tüyleri diken diken olmuştu ki, yolun kenarında gördüğü çocuk geldi aklına ve kantinden bir şey almadan sınıfa geçti. “Olur mu ki?” diye düşünmeye başladı, öğretmen gelinceye kadar. Ders boyunca da biraz dalgındı. En sevdiği arkadaşları Can ve elif ile teneffüste buluşunca düşüncesini onlarla paylaştı. “Harçlıklarının birazını biriktirerek bu soğuk havada imkânsızlıklar nedeniyle zorluklar yaşayan çocuklar için bir şeyler yapabiliriz” dedi gözleri parlayarak. Can, bizim biriktirdiklerimizle ne yapabiliriz diyecek oldu. Tam bu sırada Elif laf atıldı ”Damlaya damlaya göl olur”, ben varım.


Ardan geçen üç hafta sonunda üç kişinin harçlıklarından biriktirdiği parayla bu işin çok uzun süreceğini düşünen Elif, konuyu sınıf öğretmenlerine anlattı. Eda öğretmen, öğrencilerinin bu güzel davranışını duyunca onlarla gurur duydu ve konuyu okul müdürüne iletti. Veliler ile yapılan okul aile birliği toplantısında gündemin ilk maddesi yardım toplanmasıydı. Biraz öğrencilerden, biraz velilerden derken toplanan paranın miktarı herkesi şaşırtmıştı. Aslı’nın ortaya attığı bu fikrin güzelliği hemen kabul görmüş ve kısa zamanda hatırı sayılır miktarda para toplanmıştı bile. En güzeli ise ihtiyaç sahiplerine gidecek paketlerin hazırlanması ve onların gözlerindeki sevincin kalpte bıraktığı huzur ve mutluluktu.

““Sabır, dürüstlük, sevgi, saygı” konulardan biriyle ilgili hikâye yazınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.