Sağlığımızı korumada temizliğin önemi bir örnekle açıklayınız.

Temizlik sağlığımız için çok önemlidir. Vücudumuz ve yaşadığımız ortamın tam anlamıyla temiz olması sağlığımız için elzem bir durumdur. Kirlilik, pis olma durumu işin sonunu hastalık ve hatta çeşitli hastalıklara götürür. Bunları bilip de hareket etmek gerekir. Baştan bilinçli olursak temizliğimize dikkat eder ve böylelikle kendimizi hastalıklardan da korumuş oluruz.

 

Yaşadığımız odamızdan örnek verelim. Evimizde bize ait bir odamız var. Yatağımızın, çalışma masamızın ve elbise dolabımızın olduğu. Bu odada bütün işlerimizi görüyoruz haliyle. Yatıyor, kalıyor, giyiniyor, ders çalışıyor ve zaman geçiriyoruz işte odamızın bizim için ne kadar önemli olduğu aşikardır. Tabii bütün bunları yaparken bu ortamda soluyoruz bazen birşeyler yiyip içiyoruz. Gecemiz de günümüz de burada geçiyor. Hal böyle olunca biz temizliğimize dikkat etmek zorundayız. Fakat bu konuda hassas davranmadık ve oda temizliğimizi yapmadık. Kendimizi tozlu, dağınık ve kirli bir odada yaşamaya mahkum ettik. Sonrasında ne olur? işte cevapları!

 

Nefes alıp vermemizle havada dolaşan toz taneciklerini içimize çekeriz. Bu toz tanecikleri üst solunum yoku uzuvlarımız olan burun içimize, boğazımıza ve gırtlağımıza yapışır. Alt solunum yolumuz olan akciğerlerimize kadar ulaşır. Bundan sonra bizi boğaz enfeksiyonları, farenjit, menenjit, astım gibi bir çok hastalığa sebep olabilir. Sonrası için belki de bu sebepler hiç aklımıza gelmez. Kendi kendimize sorarız “nerede yanlış yaptım da hasta oldum” diye aklımıza gelmez yaşadığımız ortamın kirliliği. Çok şeyi sebep olarak düşünürüz. Halbuki bu sonucun asıl ana sebebi olan temizlik aklımıza gelmez maalesef. Biz de bu yazımızla size bu konuyu hatırlatmış olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.