“Sağlıklı beslenme”nin önemini anlatan bir konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Spor ve Bedenimiz etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Dilimize henüz yerleşmemiş yabancı kelimelerden bazıları aşağıda verilmiştir. Verilen bu yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını yazınız.

fast food: hızlı – hazır yemek

body: vücut – beden

doping: enerji veren, geçici güç sağlayan

naturel: doğal

  • Yukarıda verilen kelimelerin Türkçe karşılıklarını kullanarak “sağlıklı beslenme”nin önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızda fikirlerinizi destekleyen kaynaklara, sayısal verilere yer veriniz.

Sevgili arkadaşlar:

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmenin ilk şart sağlıklı ve düzenli beslenmeden geçer. Bunun yanında düzenli olarak spor yapmalı ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Zararlı alışkanlıklar demişken hemen aklınıza sigara gibi alışkanlıklar gelmiş olabilir. Ama sigara zararlı bir alışkanlık değil, hiç bulaşılmaması gereken öldürücü bir bağımlılıktır. Benim kastettiğim fast food tarzı zararlı alışkanlıklar.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için vücudumuz ihtiyacı olan karbonhidrat, vitamin ve proteinleri dengeli bir şeklide tüketmeliyiz. Tüm besin gruplarımdan ürünler yemeli, tek çeşit alışkanlıklarımızdan vaz geçmeliyiz. Fast food tarzı sağlık açısından çok uygun olmayan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Yaklaşık 12 bin kişi ile yapılan bir ankete göre: katılımcılar “Son üç ay içerisinde fast food tükettiniz mi?” sorusuna yüzde 89 oranında “Evet” yanıtını vermiştir. Daha da dikkat çekici olan ise bu kişilerin çoğunluğu haftada 1-2 kez fast food yediklerini belirtmiştir. Fast food tercihlerinde ise sırasıyla burger, pizza ve döner ilk üç sırada yer almaktadır. Fast food tarzı besleme ile geleneksel lezzetlerimiz giderek unutulmakta, başta çorba içme alışkanlığı olmak üzere birçok alışkanlık yok olmaya doğru gitmektedir. Fast food tarzı besleme ve alışkanlık yapan enerji içecekleri başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Doğal ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarımız unutulmaktadır.

Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek istiyorsak doğal ve dengeli beslenmeli, fasd food ürünler tüketmemeye özen göstermeliyiz.

Sayısal verile için kaynak:https://www.milliyet.com.tr/pembenar/dorinsighttan-fast-food-tuketimi-arastirmasi-2057217

““Sağlıklı beslenme”nin önemini anlatan bir konuşma yapınız.” için 8 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.