Sağlıklı yaşam hakkında bir konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Sağlık Spor, Sağlıklı Yaşıyorum etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Görsellerden hareketle sınıf arkadaşlarınıza “sağlıklı yaşam” hakkında bir konuşma yapınız. Sorular sorarak arkadaşlarınızı da konuşmanıza dâhil ediniz.

“Sağlıklı yaşam” hakkında bir konuşma:

Sevgili arkadaşlarım,

Sağlıklı bir yaşam sürmek için kişisel ve çevre temizliğimize özen göstermeliyiz. Böylece mikropların vücudumuza girerek bizleri hasta etmesinin önüne geçebiliriz. Bunun için haftada en az iki kez banyo yapmalı, tırnaklarımızı haftalık olarak kesmeli, odamızı, sıramızı, sınıf ve okulumuzu temiz tutmalıyız. Teneffüslerde ve tuvaletten sonra ellerimizi sabun ve bol su ile yıkamalıyız. Ayrıca sağlıklı kalmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Et, süt, bakliyat ve tahıl ürünlerini dengeli olarak tüketmeliyiz. Sürekli aynı tür gıdalar ile beslenmemeliyiz. İçeriğinde çok fazla yağ, şeker ve kimyasal olan cips, kola gibi gıdaları çok tercih etmemeliyiz. Özellikle renkli abur cuburlardan uzak durmalı, açıkta satılan ürünleri satın almamalıyız. Bizler gelişme çağında olduğumuz için yetişkinlere göre daha fazla uyumalıyız. Günde en az 10 saat uyumalı, vücudumuzun yeterince dinlemesine ve büyümesine izin vermeliyiz. Bizleri uzun süre hareketsiz bırakan telefon ve bilgisayar gibi teknolojik aletler ile çok fazla zaman harcamamalı, açık havada oyun oynayarak kaslarımız gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olan hareketli oyunlar oynamalıyız. Sizlerde iyi bir yaşam sürmek istiyorsanız sağlıklı yaşam kurallarına uymalısınız.

“Sağlıklı yaşam hakkında bir konuşma yapınız.” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.