Sait Faik Abasıyanık hayatı, dönemleri ve eserleri

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Son Kuşlar etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Sait Faik ABASIYANIK Yazar hakkında edindiğiniz bilgilere dayanarak aşağıdaki boşlukları doldurunuz.

Sait Faik Abasıyanık hayatı, dönemleri ve eserleri için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir:

Yazarın Hayatı: Türk hikayeciliğine yaptığı katkılarla tanınan Sait Faik Abasıyanık öykü, roman ve şiir dallarında eserler vermiştir. 1906 yılında Adapazarı’nda dünyaya gelen yazar, ilkokulu Rehber-i Terakki adındaki özel bir okulda tamamlamıştır. Daha sonra Adapazarı İdadisi’ne devam eden yazar, lise öğrenimi İstanbul Erkek Lisesi’nde başlamış fakat sonrasında çeşitli sebeplerden dolayı Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. Bursa’daki eğitimi sırasında ilk öyküsü İpekli Mendil’i edebiyat dersi için verilen ödev için yazmıştır. Yine Bursa’da iken yazdığı “Uçurtmalar” öyküsü Milliyet gazetesinin sanat ekinde yayımlanmıştır.  Lise öğrenimi sonrası İstanbul’a dönen yazar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yüksek öğrenime başlamış fakat bu bölümü bitirmeden Ekonomi eğitimi almak için İsviçre’ye gitmiştir. İstanbul’daki öğrencilik yıllarında sanat ve edebiyat çevresiyle tanışan yazarın on adet öyküsü Hür Gazete’de yayımlanmıştır.

Yazarın öykücülüğü üç dönem üç döneme ayrılmaktadır. İlk dönemde Semaver, Sarnıç ve Şahmerdan adlı eserleri ile bilinir. İlk dönem öykülerinin ortak noktası yazarın içindeki insan sevgisidir. İlk dönem eserlerinde seçtiği tiplemeler toplumda sıkça karşılaşılan kişiliklerden oluşmakta, emekçi kesimi övmekte, zengin kesime kızmaktadır. Bu dönemde konuşma dilinin canlılığından yararlanmayan yazarın cümle yapısı klasiktir. Orta dönemin Lüzumsuz Adam adlı eseri ile başladığı kabul edilir ve Son Kuşlar ile son bulur. Bu dönemde “özgür hikaye” anlayışını benimseyen yazar artık cümlelerinde devrik cümle yapısı kullanmakta, günlük konuşma dili ve argoya eserlerinde çokça yer vermektedir. Bu dönemde hikayelerindeki insan sevgisinin yerini; kent nefreti, insan korkusu ve umutsuzluk almıştır. Bunun sebebinin yakalandığı siroz hastalığı olduğu düşünülmektedir. Yazar son dönemde Alemdağ’da Var Bir Yılan adlı eseriyle sürrealizme geçmiştir. Son dönem eserlerinin ortak özelliği öykülerinin birinde var olan bir karakteri diğer bir öyküde de kullanmasıdır. Son dönem eserlerinde, önceleri sevgiyle anlattığı İstanbul’dan, artık nefretle bahsetmektedir.  Bu yazarın hastalığına ve umutsuzluğuna bağlanmaktadır.

Yazarın Birkaç Kitabının Adı: Semaver, Sarnıç, Şahmeran, Lüzumsuz Adam, Son Kuşlar, Alemdağ’da Var Bir Yılan, Tüneldeki Çocuk

Hikayelerinin Adları: Lüzumsuz Adam, Uçurtmalar, mahalle Kahvesi, Havada Bulut.

Hikayelerinde işlediği Konular: insan sevgisi, toplum düzenin çirkinliği ve adaletsizlik

Beğendiğim Hikayeleri: Semaver

Beğendiğim Hikayelerinden Birinin Özeti: Semaver: Hikayenin kahramanı İstanbul’da bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Ali annesiyle birlikte mutlu bir hayat sürmektedir. Annesi Ali’yi her gün sabah kaldırır, kızarmış emek kokuları arasında Ali, semaverin kaynamasıyla; yuvalarındaki saadeti ve onun ile her yeni gün tekrar hayata bağlanmayı özdeşleştirmiştir. Ali’nin dünyasında semaver, içinde patronların olmadığı, grevlerin yaşanmadığı, sıkıntıların olmadığı bir fabrikadır. Ali bir sabah kalktığında annesini semaverin başında ölmüş olarak bulur. Evdeki saadetin kaynağı olan Semaver artık bir daha kaynamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.