Sakarya Savaşı’ndan sonra neden büyük bir savaş hazırlığı yapılmıştır?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Dumlupınar Savaşı etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde

  • Aşağıdaki soruları “Dumlupınar Savaşı” metnine göre cevaplayınız.

1)Sakarya Savaşı’ndan sonra neden büyük bir savaş hazırlığı yapılmıştır?

– Sakarya Savaşı’ndan sonra düşmanı yurttan tamamen atmak için büyük bir savaş hazırlığı yapılmıştır.

2)Gazi Mustafa Kemal, harekât planını nerede ve kimlerle hazırlamıştır? Planı hazırlamadaki kararlı tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Gazi Mustafa Kemal Akşehir de İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak gibi ileri gelen komutanlar ile birlikte harekât planını hazırlamıştır. Mustafa Kemal’in Plan hazırlamadaki kararlı tutumunu; onun vatan sevgisi ve bağımsızlığa olan inancı ile liderlik özelliğinin bir sonucu olarak değerlendiriyorum.

3)Anadolu toprakları düşman işgalinden ne zaman kurtulmuştur?

– 9 Eylül 1922 tarihinde yunan birlikleri İzmir’de denizde dökülerek Anadolu toprakları düşman işgalinden kurtulmuştur.

4)Gazi Mustafa Kemal, askerlerine hangi emri vermiştir?

– “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini vermiştir.

5)Metinden hareketle dönemsel ve toplumsal yapıyla ilgili hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz? Metinden örnekler vererek açıklayınız.

– Kurtuluş savaşı döneminde düşman kuvvelerine karşı savaşacak yeterli askerimiz ve teknolojimiz olmadığı için eli silah tutan herkes askere alınmıştır. Savaş ve taarruz planları büyük bir gizlilik içinde yapılmış ve Mustafa Kemal, 23 Ağustos 1922 günü gizlice Konya’ya giderek orada bulunan İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak gibi ileri gelen komutanlar ile birlikte harekât planını hazırlamıştır. Savaş kazıldıktan sonra halk şenlik havasında sokaklara dökülmüş ve Mehmetçikleri çiçek yağmuruna tutmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.