“Sanat altın bileziktir” atasözünü açıklayınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 8. TEMA SANAT Resimdeki Kuşlar (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Görsel, metinde aktarılan anlama nasıl katkı sağlamaktadır?

Metinde ressam Osman Hamdi’nin Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu ve içeriği tasvir edilmiştir. Tablo görseli, metindeki anlatımı desteklemiş ve okuyucunun zihninde anlatılanların daha net olarak oluşmasına katkı sağlamıştır.

  • “Sanat altın bileziktir” atasözünü açıklayınız. Konuşmalarınızda kullandığınız kelimelerin anlamlarına uygun olmasına özen gösteriniz.

“Sanat altın bileziktir” atasözünün sözlük anlamı: “Kişinin elindeki sanat, değeri hiç eksilmeyen bir servettir.” şeklindedir. Bir sanat dalını tam anlamıyla öğrenen kimse, öğrendiği sanat ile kolaylıkla geçimini sağlayabilir. Ayrıca mevcut mesleğinin yanında bir sanat dalı ile ilgilenen bir kişi kendini geliştirir, kendine değer katar. Nasıl ki altın zenginliğin, varlığın ve zarafetin simgesidir; sanat da değerini her zaman koruyan bir hazine hükmündedir.

  • Görsellerle ilgili düşüncelerinizi yazınız.

“Cumhurbaşkanı Atatürk, Adana İsmet Paşa Kız Enstitüsünde el sanatı çalışmalarını izlerken” ve “Cumhurbaşkanı Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’nda açılan resim ve heykel sergisine gelirken” çekilen fotoğraflarda Atatürk’ün eğitim ve sosyal alanda sanatın yaygınlaşmasına verdiği önem görülmektedir. Eğitim kurumlarında sanatsal faaliyetler ile çeşitli sanat dallarının öğretilmesi, bu sanatlara ilgilisi olan öğrencilerin desteklenerek geleceğin ünlü sanatçıları olması yolunda onara destek olunmalıdır. Sanatçıların ortaya koydukları eserler ve düzenledikleri sergiler yakından incelenerek insanların estetik anlayışının geliştirilmesi ve bu bakış açısının genç kuşaklara kazandırılması son derece önemlidir. Gençlerin, özgür düşünce ortamında yaratıcı eserler ortaya koyması desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.