Savaşın siviller üzerindeki etkisini ve barışın önemini anlatan bir kompozisyon yazınız.

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen  Barışı Koruyalım sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Savaşın siviller üzerindeki etkisini ve barışın önemini anlatan bir kompozisyon yazınız. Savaş ile ilgili kompozisyon yazınız.

İnsan eliyle çıkarılan savaşlardan yine en çok zararı insanın kendisi görmektedir. Savaşlar için her zaman bir bahane bulunmuş; sebepleri dini olmuş, milli olmuş, bazen ekonomi demişler bazen de siyasi. Ama sonuçları hep aynı olmuş, insanların yaşam hakkı ellerinden alınmış.

Savaşlar sadece cephelerde geçmiyor ne yazık ki. Savaşlardan belki de en çok etkilenen masum, sivil halk oluyor. Savaş yüzünden yıllardır yaşadıkları evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar, göçe zorlanıyorlar. Yanlarına alabildikleri birkaç hatıra oluyor sadece. Yokluk ve sefalet içinde yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu zor yaşam koşullarında onların verdiği yaşam savaşı, cephedekilerden pek farklı sayılmaz. Bu yaşam mücadelesinden en çokta çocuklar etkileniyor, hiç belli etmeseler de. Ama bunu anlamak hiçte zor değil, o güzel oyunların yerini mermi kovanlarının oyuncak olduğu savaş ve ölüm oyunları alıyor. İnsanların bir zamanlar neşe ve huzur içinde yaşadıkları evleri, şehirleri başlarına yıkılıyor. Zaten zor olan yaşam mücadelesi daha da zorlaşıyor. Göç edip savaştan kaçanlar, döndüklerinde eski şehirlerini bulamıyorlar. Cephede yaşanan can kayıpları ve yaralıların acısı, hayatı daha da dayanılmaz kılıyor. Savaş yetimler doğuran bir anne haline geliyor. Tüm bu acıların oluşturduğu psikoloji ve karamsarlık, insanları uzun yıllar etkileyecek psikolojik sorunlar oluşturuyor. İnsanların sadece o anını değil, tüm yaşamını karartıyor.

İnsanın kendi eliyle oluşturduğu bu canavarı yok etmesi yine kendi elinde. Dünya insanları arasında dostluk ve kardeşliği yaymak bizim elimizde. Savaşların olmadığı bir dünyada insanlar daha huzurlu ve daha mutlu yaşayacaklar. Savaşlar için harcanan para ve kaynaklar ülkelerin ve insanlığın gelişimi için harcanacak. Kadınlar eşlerinin yolunu gözlemeyecek, çocuklar babasız kalmayacak. Tüm dünyada huzur, mutluluk ve güzel yarınlar konuşulacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.