Saygı, başarı, empati, sabır, azim kelimelerden birini seçerek bir konuşma yapınız. Başarı:

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki kelimelerden birini seçiniz. Seçtiğiniz kelimeyi kullanarak bir konuşma yapınız. Saygı, başarı, empati, sabır, azim kelimelerden birini seçerek bir konuşma yapınız.

Nasıl Bir Başarı İstersiniz?

“Başarı tesadüf değildir” şeklide bir söz duymuştum ve çok hoşuma gitmişti. Başarıya ulamak için bir hedef belirlenmesi ve bu hedef uğrunda çaba gösterilmesi gerektiğini anlatan güzel bir söz. Başarılı olabilmek için insan kendine ulaşılabilir hedefler koymalı ve planlı bir şekilde belirli bir disiplin içerinde çalışmalı, gayret sarf etmeli ve zorluklar karşısında yılgınlık göstermemelidir.

Başarının anahtarı olarak azim, kararlılık ve disiplinli çalışma gösterilir. Bu konuda genelde biz küçüklere, büyüklerimiz tarafından sürekli olarak nasihatler verilir. Çoğu yetişkinin gözünde başarı: parlak bir gelecek olarak tanımlansa da genellikle zengin ve varlıklı bir yaşamı tanımlamaktadır. İyi bir okul, iyi bir kariyer, iyi bir kazanç. Ama elde edilen bu başarı genellikle yetişkinlerin kendi hayallerini gerçekleştirmenin başarısı oluyor. Bence her insan kendini mutlu ve huzurlu hissettiği yolda yürümeli. Kendi yetenek ve becerileri tanıyarak kendisi için kendi geleceğini inşa edebilmelidir. İnsan sevdiği işi yaptığı müddetçe hiçbir zorlaya gerek kalmadan başarı zaten kendiliğinde gelecektir. İşini severek yapan bir insan bunu en iyi şekilde yapacağı için iyi bir kariyer ve iyi kazanç da elde ediyor olacaktır.

Kendi çizdiği yolda, kendi hedeflerine doğru sevdikleri ve ailesi ile birlikte yürüyen bir gencin önünde tüm zorlukların kolaylıkla aşıldığı bir dünyada buluşmak dileğiyle…

“Saygı, başarı, empati, sabır, azim kelimelerden birini seçerek bir konuşma yapınız. Başarı:” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.