Seçme seçilme hakkını kullanmak neden önemlidir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler MEB dersi için verilen Kuvvetler Ayrılığı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Seçme seçilme hakkını kullanmak neden önemlidir? Milletvekillerinin halk tarafından seçilmesinin önemini nedir?

Seçme seçilme hakkı, Cumhuriyet yönetiminin ve demokrasinin en önemli haklarından biridir. Bu hak ile milletler kendi yöneticilerini seçmektedir. Milli egemenlik hakkı, seçimler sonucu oluşan meclis tarafından millet adına kullanılır. Milletvekilleri vatandaşların sorunlarını ve düşüncelerini mecliste gündeme getirirler. Meclis yasama faaliyetleri ile tüm ülke halkının uyması gereken yasaları hazırlarlar. Bunun için kendini milletvekili olacak potansiyelde gören her vatandaş aday olarak seçimlere katılabilir ve halkta kendi hür iradesi ile oy kullanarak kendi yöneticilerini seçer.

Ülkesinin geleceğini düşünün her vatandaş seçme ve seçilme sorumluluğunu yerine getirmeli, ülkenin gelecekteki yöneticilerinin seçilmesinde kendi düşüncesini belirterek, ülkesinin yönetimine katkı sağlamalıdır. Seçimler ile insanlar kendilerine en doğru gelen kişiyi seçerek ülkesinin daha iyi yönetilmesi ve daha iyi bir geleceğe sahip olmasını sağlayacaktır. Seçimler sonucu seçilenler, ülkenin yasama ve yürütme faaliyetlerini yerine getirirler. Vatandaşlar seçme ve seçilme hakkını kullanarak ülkenin geleceğine yön verecek kişileri seçtikleri için seçme seçilme hakkının kullanılması çok önemli bir vatandaşlık görevidir.

Milletvekillerinin halk tarafından seçilmesi ile egemenlik hakkı millete ait olmaktadır. Halk yönetime katılmaktadır. Halkın tercih ettiği yöneticiler devleti yönetecektir. Milletvekillerinin halk tarafından seçilmesi ile halkın istekleri doğrultusunda bir yönetim oluşacaktır. Milletvekilleri halk tarafından seçildiklerinin şuuru ile millete ve devlete faydalı olmak için çalışacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.