Seçtiğiniz bir yemeği tanıtınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Konuğa İkram etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Seçtiğiniz bir yemeği tanıtınız. Bunu yaparken öncelikle yemeğin özelliği, yöresi, malzemeleri, nasıl yapıldığı ve ne zaman ikram edildiği gibi bilgilerden hareketle başlık ve alt başlıklar içerecek şekilde bir taslak oluşturunuz. Daha sonra metninizi aşağıya yazınız.

Bu etkinlik sorusu için aşağıdaki şekilde bir başlık ve bir alt başlık olacak şekilde yemek tanıtım yazısı yazılabilir.

Düğünlerin Yemeği Keşkek

Keşkek yemeği özellikle Ege bölgesinde düğünlerde sünnetlerde ve özel kutlama ve törenlerde pişirilen bir yemektir. Keşkeğin ana malzemeleri yarma buğday ve ettir. Önceden ıslatılan buğday düğün den öncesinde gelen misafirler tarafından köy meydanında bulunan dibekte tokmak ile dövülerek pişirilmeye hazır hale getirilir. Keşkek dövme düğünün bir parçasıdır. Başta damat, babası ve kayın babası olmak üzere keşkek dövme imece usulüyle el birliği ile büyük tokmaklar kullanılarak yapılır. Keşkek dövülürken davul ve zurna da hazır bulunur. Davul-zurna eşliğinde oyunlar oynanır, bir yandan da keşkek dövülür, dibek başında koyu muhabbetler yapılır.

Keşkek Kazana

Aşçıya teslim edilen yarma buğdaylar bir kazanda güzelce kaynatılır. Ayrı bir kazanda dana eti haşlanır. Dananın ön but etinin tercik edilmesi gerekir.  Haşlanmış etler lif lif olacak şekilde ufak parçalara ayrılarak hazırlanır. Kaynayan buğdaylar süzülerek ayrı bir kazanda et suyu, buğday ve etler harmanlanarak pişirilir. Yemek pişerken tahta bir kepçe kullanılarak et ve buğdayların güzelce ezilmesi sağlanır. Keşkeğim pişirilmesinde odun ateşi kullanılması esastır. Yaklaşık beş yüz kişilik bir yemek için yüz elli kile odun kullanılarak hazırlanan keşkeğin pişmesi süresi beş saati bulmaktadır. Pişmiş keşkeğin kıvamı sakız gibi olmalıdır. Kaşığa alındığında bir miktar uzamalıdır.  Tabaklarda servis edilen keşkeğin üzerine terayağ ile kavrulmuş pul biber sosu eklenerek misafirlere sunulur.

Keşkeğin en önemli özelliği yemeğin yapımında neredeyse düğüne gelen bütün misafirlerin dibek başında buğdayı tokmaklaması ve bu yemeğin yapımına katkıda bulunmasıdır. Keşkek dövülmesinin ve yapımının çok uzun sürmesi nedeniyle düğün yemeği olarak bilinmektedir. Düğünlerde keşkek ile beraber bol salçalı nohut yemeği de yapılmaktadır. İsteğe göre servis tabağının üzerine bir miktar nohut eklenerek de servis edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.