Seçtiğiniz kelimenin kullanılma durumuna uygun bir konuşma yapınız. Günaydın

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Karagöz Kibarlık Öğreniyor etkinlik birisi.  Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki kelime ve kavramlardan birini seçiniz. Seçtiğiniz kelimenin kullanılma durumuna uygun bir konuşma yapınız.

çok yaşa – geçmiş olsun – hoşça kalın – eline sağlık – günaydın

Sevgili arkadaşlar:

İnsan ilişkilerinin temeli karşılıklı iletişime ve diyaloga dayanır. Bir kişi ile iletişime geçmek düşündüğünüz kadar da zor değildir. İnsanlara “Günaydın” demek, selam vermek, onların hal ve hatırlarını sormak onlara verdiğimiz değerin en önemli göstergesidir. “Günaydın” diyerek selam verdiğimiz bir kişi de bize karşılık olarak “Günaydın” der ve iletişim başlar. Bu sihirli kelime ile karşımızdaki kişinin farkında olduğumuzu, ona değer verdiğimizi hissettiririz. Bir süre sonra iletişim kanalı gelişir ve muhabbet eder hale geliriz. Günaydın ile başlayan sohbet; derslerin nasıl gittiği, görüşmeyeli neler yaptığımız gibi yeni sohbet konularını açar ve bir bakmışsınız yeni bir dost kazanmışsınızdır.

Çevremize karşı kibar olmak, selamlaşmak, saygı ve sevgi ifaden eden kelimeler kullanmak hem kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar, hem de sosyalleşmemize olanak tanır.

“Seçtiğiniz kelimenin kullanılma durumuna uygun bir konuşma yapınız. Günaydın” için 10 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.