Selam verme konusunda dinimizin tavsiyeleri nelerdir? Araştırınız.

Selam verme konusunda dinimizin tavsiyeleri nelerdir?

Selam vermek ya da diğer ifadeyle selamlaşmak dinimizin biz müslümanlara öğütlerinden biridir. Özellikle üzerinde durulmuştur. Çünkü selam vermek ve verilen selamı almak kardeşlik dini olan dinimizin en hassas olarak üzerinde durduğu konulardan biridir. Selamlaşmanın bazı ayrıntıları da vardır. Bu ayrıntılara dikkat edilmesinde bu ayrıntıların bilinciyle selamlaşma olmalıdır. Selam verme konusunda dinimizin tavsiyeleri şunlardır

  1. Yolda yürürken denk gelen kişiler birbirleriyle selamlaşmalı. Hangi taraf önce verirse onun sevabı fazla olur. Bu bilgi hadis-i şerif ile sabittir.
  2. Selam vermek önemlidir. ama verilen selamı almak farz derecesinde önemlidir. Yani peygamber efendimiz (sav)’in hadisi ışığıyla zorunludur. Çünkü hem görgü kuralları gereği hem dinimiz gereği verilen selamı almak nezakettir, kulun kulun üzerine hakkıdır. Bu nedenle selam alınmalıdır.
  3. Selam “selamün aleyküm” (Allahın selamı üzerinize olsun) ile verilir “aleyküm selam” (sizin de Allahın selamı üzerinize olsun) ile alınır. Dinimizce bu ifadeler kullanılmalıdır. “Selam” zaten Allah’ın isimlerinden biridir. Selamlaşmada olması gereken Allah’ın ismini dile getirmektir.
  4. Yolda yürüyen oturana selam verir.
  5. Küçükler büyüklere selam verir. Selamla birlikte el öpüp güler yüz de göstermelidirler.
  6. İyi günler, iyi akşamlar gibi ifadeler de kullanılabilir. Fakat dinimiz üçüncü maddedeki şekilde selamlaşmamızı ister. Hele gençlerin argo, anlamsız şekillerde kullandıkları selam ifadelerine kesinlikle dilimizde de dinimizde de yer yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.