Ses kirliliğine son! Emniyet genel müdürlüğü okul, hastane benzeri yerlerde korna çalınmasını yasaklayan karar aldı. Bu gazete haberinde yer alan kararın sonuçlarını altı şapka ya göre yorumlayalım.

4.sınıf fen bilimleri kitabında geçmişten günümüze aydınlatma ve ses teknolojileri ünitesi sorularından biri şu şekildedir:

  • Ses kirliliğine son! Emniyet genel müdürlüğü okul, hastane benzeri yerlerde korna çalınmasını yasaklayan karar aldı. Bu gazete haberinde yer alan kararın sonuçlarını altı şapka ya göre yorumlayalım.

Beyaz Şapka: Okul, hastane gibi mekanlarda sessiz olunmalı.Ancak tek başına korna sesinin yasaklanmasının yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Yeşil Şapka: Okullarda gürültü dikkat dağınıklığına sebep olur. Hastanede hastaların rahatsız edilmesi onların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu sebeplerden korna sesinin yasaklanması iyi olur.

Sarı Şapka:Korna sesi rahatsızlık verebiliyor bunun için yasaklanması iyi olmuş.

Siyah Şapka: Korna arabaların ve yayaların kazaya karşı uyarması için kullanılır. Onun için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Kırmızı Şapka:Emniyet Müdürlüğü böyle bir karar aldıysa haklıdır. Sonuçta onlar bizlerin iyiliği için çalışmalar yapıyorlar.

Mavi Şapka:Hepimizin yorumlarının haklı olduğu yanlar var elbette sonuçta alınan karara uyarsak faydamıza olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.