Sevdiğiniz bir oyunu tanıtınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 7. Tema Sağlık Spor, Anadolu’nun Cirit Oyunları etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki bölümleri doldurarak sevdiğiniz bir oyunu tanıtınız. Yakan Top nasıl oynanır?

Oyunun Adı: Yakan Top

Oyuncu Sayısı: En az dört kişi ile oynanır

Oyun Alanı: her hangi bir boş alanda oynanabilir.

Oyunun Kuralları: Ortada olanlar belirlenen alanın dışına çıkamaz. Ortadakileri vurmak için top atanlar belirlene çizgiyi geçemez, daha yakından atış yapamaz. Ortadaki oyuncu topu hava yakalar ise bir can kazanır. Ortadaki oyuncuya top değerse, vurulmuş olur ve oyuncu kenara çıkar.

Nasıl Oynanır: Yakan top en az 4 kişiyle oynanır ve oyuncular iki eşit gruba ayrılırlar. Hangi grubun ilk olarak ortaya geçeceğine karar vermek için sayışılır ve kazanan grup ortaya geçer, diğer grupta onları vurmak için karşılıklı olarak belirlenen çizgilere geçerler. Çizgilerdeki oyuncular ortadaki grubun oyuncularını vurmak için topu atarlar. Top isabet eden ortadaki oyuncu vurulmuş olur ve kenara geçer. Ortadaki grup oyuncuları topu havada kapabilirlerse bir can kazanırlar ve vurulduklarında bu canı kullanarak ortada kalmaya devam ederler. Ortada tek oyuncu kalınca belirlenen bir sayıya kadar – örneğin 10 – atış sayılarak bu oyuncu vurulmaya çalışılır. Ortadaki son oyuncu vurulunca gruplar yer değiştirir. Eğer ortadaki son oyuncu 10 atışta vurulamazsa tüm grup tekrardan oyuna girer.

“Sevdiğiniz bir oyunu tanıtınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.