Sevgilerde şiirindeki duygulardan ve oluşturduğunuz karakterden hareketle istediğiniz bir türde metin yazınız

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Sevgilerde etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • “Sevgilerde” şiirindeki duygulardan ve oluşturduğunuz karakterden hareketle istediğiniz bir türde metin yazınız.

Sevgilerde şiiri için metin aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Dedem babama hep der ”torun sevgisi bambaşkadır” diye. Bende oldum olası bu lafa bir anlam verememişimdir. Sonuçta, zamanında babamda bizim kadar küçüktü. “Dedem kendi çocuğuna duyduğu sevgiden fazlasını neden torununa karşı duysun ki?” diye bende hep düşünmüşümdür. Behçet Necatigil sağ olsun anlamamı sağladı.

Dedem, babamın benimle oyun oynağını görünce hep söylerdi “şimdiki çocuklar çok şanslı” diye. Dedemler gençken onların çocukları ile oynamaları, onları kucaklarına almaları hep ayıplanırmış büyükleri tarafından. Bu yanlış gelenek nasıl oluştu bilmiyorum ama bu nedenle o zamanın erkekleri çocuklarına olan sevgilerinde hep mesafeli olmuşlar. Sevgilerini içlerinde yaşarlar, kimseye söylemezlermiş. Çocuklarına karşı hep çekingen ve tutuk dururlarmış. Birde tabi iş faktörü var, işlerden bir türlü çocuklara vakit kalmazmış niyeyse. Sanki çocuklar boş zaman eğlencesi. Çocuklara zaman ayırma, onlarla değerli zaman geçirme kavramları bilinmezmiş o zamanlar demek ki. Çocuklar ve onlara olan sevgiler hep ötelenmiş, ötelenmiş, birde bakmışlar yaş kemale ermiş. Kalplerinde kopan fırtınalar hep bir dalga kıranla karşılaşmış. Bir türlü o güzel, sıcacık sahillere ulaşamamış. Her zaman işler ve büyüklerin bakışları ön plandaymış, çocuklar ise yanı başında ama bir o kadar da uzak. Fakat zaman durduğu yerde hiç durmamış, neden onları beklesin ki. Birde bakmışlar artık ne gidecekleri bir işleri var, ne de sevebilecekleri çocukları. Gönüllerindeki köpük köpük olan sevgi dalgalarını bir yol bulup bir türlü sahile ulaştıramamışlar.

Saçlarına aklar düşüp, okuma gözlüklerinin üzerinden yeni yuva kurmuş çocuklarına bakarken, “hadi demişler, daha kucağımıza bir torun vermeyecek misiniz?” demeye koyulmuşlar, gönüllerindeki dalgaların sahillere kavuştuğu torunlarının hayallerini kurmuşlar. Gün gelmiş torunları olmuş, bir zamanlar kendilerinin de çocukları olduğu gibi. Ama bu kez ne yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlarmış; geçmişin hatalarını tekrarlamamaları gerektiğini. Tutukluk göstermeden, çekinmeden söyleyecekler gönlündeki sevgi dalgalarını. Torunları ile aralarına hiçbir dalga kıranın girmesine izin vermeden yaşayacaklar doya doya sevgi çağlayanını. Ve duyuracaklar ardından “torun sevgisi bambaşka” nidalarını. Keşke bu duyguları yaşamak için bu kadar beklemeseydiniz. Keşke kendi çocuklarınıza da kalbinizi torunlarınıza açtığınız kadar açsaydınız. Keşke gizli bahçenizde açan sevgi çiçeklerini kendi çocuğunuza vermek için zaman bulsaydınız. Onları da bu mutluluktan mahrum bırakmasaydınız.

“Sevgilerde” şiirinden hareketle oluşturduğunuz karakteri anlatan (betimleyen) bir yazı yazınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.