Seyit Onbaşı’ya bir mektup yazınız.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Her Eve Asılması Gereken Çanakkale Menüsü etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Çanakkale Cephesinde savaşan kahramanlardan Seyit Onbaşı’ya bir mektup yazınız. Yazdığınız mektubu arkadaşlarınıza okuyunuz. Seyit Onbaşı’ya mektup:

Sevgili Seyit Onbaşı,

Senin adını büyüklerimizden ve tarih kitaplarından öğrendim. Bir insanın zorlu bir savaşın gidişatını nasıl da değiştirebildiğini sende gördüm. Sahip olduğun inanç ve zorluklar karşısında yılmak bilmeyen azminle koca top mermilerini tek başına topun ağzına yerleştirmeni hayranlık dinledim. Eğer sen o gün zorluklar karşısında pes etseydin belki de Çanakkale Savaşı kaybedilecek ve Türkiye adında bir devlet hiç olmayacaktı. Senin topa koyduğun, kendi ağırlığının kat kat üstündeki o mermiler sayesinde düşman gemileri Çanakkale’yi geçemedi ve biz savaşı kazandık. Özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı Sana ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bugün hür ve özgür olarak yaşıyorsak bu senin ve arkadaşların sayesinde oldu.

Zorluklar karşısında yılmadan çalışarak, başarıya ulaşmak için inanç, azim ve kararlılıkla çaba göstermenin önemini senden öğrendik. Seni hiç unutmayacağız.

Sevgi ve saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.