Siz de insanlığa hizmet etmiş bir kişinin çocukluğunu ve yaptıklarını araştırıp bu kişiyi istediğiniz bir yöntemle tanıtınız.

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Sporcular, Mucitler, Sanatçılar sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Siz de insanlığa hizmet etmiş bir kişinin çocukluğunu ve yaptıkları­nı araştırıp bu kişiyi istediğiniz bir yöntemle tanıtınız.

Kısaca açıklayalım: Aziz Sancar canlı hücrelerinin hasar gören DNA’larının nasıl onarıldığı ve genetik bilgilerinin nasıl korunduğu konusunda yaptığı araştırmalarla 2015 yılında Nobel Kimya ödülünü kazanan ilk Türk olmuştur.

Aziz Sancar 1946 yılında Mardin’de dünyaya gelmiştir. Çiftçi bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Mardin’de tamamlamıştır. Lise yıllarında futbolla ilgilenmiş, ancak lise son sınıfta sporcu olmaktan var geçmiş, Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitmiştir. İstanbul Tıp Fakültesini birincilikle bitirmiştir. Mezun olduktan sonra Mardin’de sağlık ocağında doktorluk yapmıştır. Daha sonraki yıllarda burslu olarak ABD’ye giderek eğitim ve araştırmalarını burada sürdürmüş, genetik ve DNA konusunda uzmanlaşmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.