Siz hangi kötü davranışlardan kaçınıyor hangi güzel davranışları yapıyorsunuz?

 1. Arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin arkasından konuşmamaya dikkat ediyorum. Öncelikle bu kişileri söyledim tabii diğer insanların da arkasından konuşmuyorum.
 2. İyilik yapmayı seviyorum. Düşkünlere, fakirlere yardım yaparım ve ailemle birlikte yaparız. Bundan başka onlarla elbiselerimi paylaşıyorum. Zaman zaman maddi yardımda bulunuyoruz.
 3. Yediklerimi ikram edip arkadaşlarıma da takdim ediyorum. Okulda teneffüs aralarında. “sen de ister misin” demeyi ihmal etmiyorum.
 4. Anne ve babamı çok seviyorum. Onlara elinden geldiğinde saygılı davranıyorum. Okula gitmek için kapıdan çıkarken, okuldan geldiğimde ve akşam yatıyorken onları öpmeden hareket etmem.
 5. İyi günler, iyi geceler gibi iyi dileklerimi iletmekten çekinmem.
 6. Başkalarının malına yan gözle bakmam. Hırsızlığın çok çirkin bir davranış olduğunu düşünmekteyim. Hırsızlığı da hırsızları da hiç sevmem.
 7. Şiddet uygulamıyorum. Arkadaşlarımla herhangi bir şekilde ağız dalaşı, kavga daha da ötesi şiddet uygulama faaliyetlerim yoktur.
 8. Haksızlıktan nefret ederim. Hem kendi hakkımın çiğnenmesi hem bir başkasının hakkının çiğnenmesine tahammül edemem.
 9. Yalan söylemem. Yalanın en küçüğü bile tehlikelidir bana göre. Çünkü küçük hatalar büyükler için bir başlangıçtır bunu biliyorum.
 10. Odamı dağınık tutmamaya gayret gösteriyorum. Mümkün mertebe temiz ve düzenli bir odada çalışmayı seviyorum. Bu yüzden annem bana yardımcı olsa da çoğu zaman bu konuda ben kendi işimi kendim yapmak istiyorum.
 11. İnsanlar hakkında onlarla görüşmeden ya da onlara cevap hakkı vermeden arkalarından kafama göre laf üretmem. Yani iftirada bulunmam. Böyle iftira durumlarında arkadaşlarımı uyarmaya çalışırım. Hemen sorup soruşturmadan yargılamayın diye.
 12. Günaydın demeyi ihmal etmem. Okula arkadaşlarımın yanına girince selam veririm. Onlara nasıl oldukları hakkında bir hal hatır sormaya gayret gösteririm. Verilen selamı alma konusunda da duyarlılık göstermeye çalışırım. Karşılıklı selamlaşmanın önemli olduğunu biliyorum.
 13. Telefonum ya da tabletimle oyun oynamayı çok seviyorum. Fakat bu konuyu abartmak da istemiyorum. Kendime engel olmam çok zor olduğundan annem bu konuda bana kurallar koyuyor. Belirli saatlerde belli bir süre kadar oynayabilirsin diye ben de ona uymaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.