Sizce engel nedir? Engeller nasıl yok edilir?

Sizce engel nedir?

Bence engel bir bedensel veya fiziksel eksiklikten daha fazlasıdır.

Engel düşüncenin kendisinde var olan ve insanın iyi olmasını düzgün olmasını düşünceli olmasını engelleyen durumlar olarak tanımlanabilir. Engelli birey diyerek tanımladığımız insanlar çaba ve çalışma ile engelsiz olan insanlardan çok daha güzel işler başarabilmektedir. O zaman insan vücudunda herhangi bir uzvun olmaması ya da eksikliği engel kabul edilmemelidir.

İnsanın en büyük engeli çabasızlığı ve tembelliği olarak kabul edilmeli ve insan tembellikten kurtulmadan engelsiz bir insan sayılmamalıdır. Engelin bedenle veya zihinde olmadığını ispat eden birçok insan vardır.

Örneğin Down sendromlu olduğunu bilmeden 2 üniversite bitirip üzerine hukuk mezunu olan genç bir kız bunun ispatıdır.

Kolları olmadığı için ayakları ile resim yapan çocuk bunun ispatıdır.

Bestseller arasına girmiş Sol Ayağım kitabının yazarı ayak parmağıyla yazı yazarak oluşturduğu kitabında engelsiz olmanın canlı bir ispatıdır.

Engeller nasıl yok edilir?

Elbette insanın tam bir bedenden eksik olarak dünyaya gelmesi ya da herhangi bir kaza sonucu bir uzvunu kaybetmesi o insanın yaşamını zorlaştıracak bir meseledir. Bacakları olmayan biriyle bacakları olan birinin hayatta karşılaştığı zorluklar eşit değildir.

Ama burada bacakları olduğu halde mücadele etmeyen insan, bacakları olmadan mücadele insana göre çok daha engelli kabul edilir.

Engel bireyin bacaklarında kollarında hatta gözlerinde değildir engel bireyin kalbinde ve düşüncelerinde var olan bir settir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.