Sizce günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde hayvanları için yer değiştiren insanlar var mı?

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Zamanda Yolculuk sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Sizce günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde hayvanları için yer değiştiren insanlar var mı? Günümüzde göçebe toplumlar var mıdır?

Günümüzde Orta Asya’da Kazakistan ve Türkmenistan’da halen göçebe olarak hayat süren, hayvanları için yeni otlar bulmak için sürekli olarak yer değiştiren topluluklar bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Kazak göçebe kültürü, çadırları ile yetiştirdikleri hayvan ve atlarıdır.

Ülkemizde ise bilindiği anlamıyla göçebe kültürü kalmamış, hayvanları için yaylak (yazlık) ve kışlak (kışlık) olarak isimlendirilen yerler arasında her yıl düzenli olarak yer değiştiren, hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan topluluklar bulunmaktadır. Bunların en bilinenleri Güneydoğu Toroslardaki dağ göçerleri olan Yörüklerdir. Yaylak ve kışlak arasında ilkbahar ve sonbahar dönemini kapsayan göç hareketi Mart sonu itibariyle başlar ve sırasıyla Dicle vadisi, Herakol dağı platosu, ve Toros yüksek yaylaları olmak üzere temmuz başına kadar dört ay boyunca bu yol güzergahında sürekli olarak yer değiştirilerek ilerlenir. Eylül ayı geldiğinde Yörükler tekrar Herakol dağının alçak kısımlarına inerler ve Eylül ortasında ise kışlağa dönüş başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.