Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) insanları öncelikle hangi konularda uyarmıştır?

Hz Muhammed (sav) Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara bildirmek için gönderilmiş bir ilahi elçidir. O hayatı boyunca hep insanları bu çizgi çerçevesinde uyarmış, iyi ve güzele yönlendirmiş, kötü olandan ise uzaklaştırmak için çabalamıştır. Bunu birçok konuda yapmıştır. Tabii bu uyarıların başlangıcı vardı. En mühim olan kısmı.

Öncelikle insanları İslam’ın iman esasları hususunda davet etmiştir. Allahın tek ve eşsiz olduğunu, Onun doğmamış ve doğurulmamış olduğunu, kendisinin Allahın kulu ve elçisi olduğunu anlatmıştır. O zamanlarda Mekke ve Medine’de tanrı anlayışı çok çeşitliydi. Ateşe, putlara ve farklı sapık anlayışlar hakimdi. Dolayısıyla ilk düzeltilmesi ve haber verilmesi gereken yaratıcı kavramı ve bilgisiydi. İnsanlar önce bu esasın bilgisini edinmelilerdi ki sonrasında O yaratıcının istek ve yasaklarını uygulayabilsinler.

Cahiliye devrinde Mekke’de kız çocukları diri diri gömülürdü. Bu kötü adet Mekke’de yaygındı. İnsana değer veren dinimizde bu konu ilk uyarılardandır. Bu geleneğin çok yanlış olduğu, insanoğlunun ve kız çocuklarının dinimizde çok değerli olduğu Allah-u Teala’nın vahiyleri aracılığıyla ayetler ile Peygamberimize bildirildi. Adam öldürmenin çok günah olduğu ve Allah’ın cezalandıracağı gerçeği insanlara bildirildi. Tabii bu emir kız çocuklarının diri gömülmesini de kapsıyordu. Böylesi vahşet derecesindeki anlayışlara, gelenek ve göreneklere güzel dinimiz İslam’da yer yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir