Sizce Kur’an-ı Kerim kitap hâline getirilmeseydi neler olabilirdi?

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim 23 yılda kah parça parça kah cümle cümle inmiş bir kitaptır. Allah-u Teala’dan Efendimiz Hz Muhammed (sav) e bu şekilde yani vahiy yoluyla uzun bir sürede inmiştir. Ayetler çeşitli tahta, taş gibi değişik malzemeler üzerine yazılarak korunuyordu. Bir de Kuran-ı Kerim’i ezberleme yöntemi de sahabeler arasında çok yaygındı. Kutsal kitabımızı tamamı ile ezberlemiş kişilere “hafız” denilmektedir. O zamanlar da sahabeler arasındaki bu hafızlar sayesinde de Kuranı Kerim korunmaktaydı.


Efendimiz (sav) zamanında herhangi bir toplama işlemi yapılmamıştı. Bütün bunlar Kuranı korumaya yetiyordu. Dolayısıyla kitap haline getirilmemişti. Efendimizin vefatından sonra böyle bir ihtiyaç vuku bulmuştur. O da Yemame Savaşı’nda şehit düşen çok fazla sahabenin olmasıdır. Bu sebep üzerine farklı malzemeler üzerine yazılmış kutsal kitabımız kitap haline getirilmiştir. Peki ya böyle yapılmasaydı, ne olurdu? İşte cevabı.

Kur’an-ı Kerim kitap hâline getirilmeseydi neler olabilirdi?

  1. Çok çeşitli malzemeler üzerine yazılmış ayetlerin kaybolma riski artardı. Kaybolabilirler, silinebilirler ve maalesef kutsal kitabımızın bozulma eksilme ihtimali olabilirdi.
  2. Sadece hafızların zihinlerinde korunuyordu. Yani Kuranı Kerimi ezbere bilen sahabe çoktu. Fakat bu durum Onun korunması için yeterli değildi. İnsanoğlunun ölümlü olduğu gerçeğini de göz önüne alırsak böyle bir koruma yöntemi ebedi boyutta olamazdı. Nitekim Yemame Savaşı’nda savaşa katılan hafız sahabelerden çoğu hayatını kaybedince böyle bir risk olduğu daha aşikar hale geldi. Yani kişilerin vefatıyla Kuranı Kerimimiz de kaybolup gidebilirdi.
  3. Kutsal kitabımız bu günlere kadar gelemeyebilirdi. Onun korunması çok zor olurdu.
  4. Son derece dağınık olarak kalacaktı. Sayfalar, ayetler ve surelerin darma dağınık olma tehlikesi ile yüz yüze gelinirdi.
  5. Güzel dinimiz İslamiyet’in yayılması Kuranı Kerim ile mümkün olmaktaydı. Dinimizin yayılması imkansız hale gelebilirdi. Çünkü dinimizin kural ve kaidelerini kutsal kitabımızdan öğrenmekteyiz.
  6. Sevgili ve kıymetli kitabımızın dünyaya gönderilmesinin anlamı kalmayabilirdi. Çünkü kaybolacaktı.
  7. Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed’in peygamberliğini bütün insanlık alemine anlatmak, yaymak ve ispat etmek çok zor olurdu.
  8. Bütün bunlar güzel dinimiz için oldukça ürkütücü sonuçlardır.

“Sizce Kur’an-ı Kerim kitap hâline getirilmeseydi neler olabilirdi?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.