Size ülkemizi tanıtma görevi size verilseydi neler yapardınız

6.Sınıf Türkçe dersi için verilen Anadolu’da Bahar etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Sizce ülkemiz tanıtımı yeterince yapılıyor mu? Size ülkemizi tanıtma görevi size verilseydi neler yapardınız? Ülkemizi tanıtma için yapacaklarınızı anlatan bir yazı yazınız.

Ülkemizin tanıtımı için yazı aşağıdaki şekilde yazılabilir:

TANIYALIM TANITALIM

Cennet vatanımız Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili eşsiz güzelliklere sahiptir.Yeşili ayrı bir doğa harikası. Denizleri, gölleri, dağları , ovaları , ormanları ayrı bir renk katar vatanıma. Anadolu’nun beşiği denilmiştir Türkiye ‘ye çünkü her medeniyetten biz iz taşır. Farklı yeryüzü şekilleri çeşitlilik katmıştır yurdumuza. Bir uçtan bir uca taşı toprağı altın değerindedir. Fiziksel güzelliğinin ve değerinin yanında sıcakkanlı yurdum insanın misafirperverliği de dillere destan olur. Bır dilim ekmeğini  ikram eder misafirine. Eşsiz lezzetleri de unutulmamalıdır ülkem den bahsederken.Bu kadar çok güzelliği içinde barındıran çok az yerden biridir Türkiye onun için değerini bilmeli ülkemize bütün güzellikleri ve değerleri ile sahip çıkmalıyız. Ne yazık ki yurt insanı olarak bizler çoğu güzelliğinden haberdar olmadığımız gibi diğer ülkelere de tam anlamı ile ülkemizi tanıtamıyoruz.

Gezilip görüldüğünde her köşesi tarihi bir miras  her köşesi bir doğa harikası. Ülkemizi tanıtmak için bir takım çalışmalar yapılmış olsa da henüz tam anlamı ile yurdumuzun özelliklerinden habersiz bir çok insan var. Ülkemizi tanıtmak için sinema filmi çekilebilir veya diğer ülkelerde de sahnelenmek üzere tiyatro yapılabilir. Hiçbir özelliği atlanmadan hazırlanan afişlerde tanıtmak için yardımcı olabilir. Eğer ülkemizin adını duyurmak ve tanıtmak istiyorsak eşsiz güzelliklerimizi uluslar arası yarışmalara katılınmalı hatta dereceye girebilmek için ciddi şekilde çalışılmalıdır. Yemeklerimizin tanıtımı için de yurt içi ve yurt dışında zaman zaman stantlar kurulmalı ki bu lezzetleri tatsın insanlar. Tabi halkımız ülkemize gelen kişilere kültürel  mirasımız misafirperverliği ile yaklaşmalı onları şahsi para kaynağı olarak görüp kandırmaya çalışmamalıdır. Ülkemizin doğru tanıtılması ülke ekonomisini canlandırır.

Ülkesini seven her kişi her köşesini korumalı onu gelecek nesillere aktarabilmeliyiz. Ülkemizin değerini bilelim bu güzelliklere sahip çıkalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.