Soğuk Havalarda Burun Akıntısı Sebebi

Soğuk havalarda mendile sarılanların isyan ettiği burun akma sorunu ne yazık ki önüne geçilemeyen bir durum. Önlemini alamasak da burun akmasının neden gerçekleştiğini açıklayabiliriz.

 

Soğuk Havalarda Burnumuz Neden Akar? 
 
Burun yapısı diğer organlara göre daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu için anlaşılması zor bir organdır. Koku almamıza yardımcı olan burun havayı süzen kötü havayı def eden bir filtre görevi de görür. Burnumuz sağlıklı olduğumuz her gün  0,94 lt mukus salgılamaktadır. Ancak bu kadar fazla mukus salgılasa da burnumuz akmaz. Hatta akmayan bu mukus gırtlaktan geçer ve istemeden yutarız. Peki neden soğuk havalarda burun akar? Neden günde bir çok kez salgılanan mukus soğuk havalarda dışarıya çıkmak ister? İşte merak edilenlerin basit cevabı…
 
Mukus salgılayan bezlerin alt kısmında yer alan kılcal damarlar damarları destekleyerek genişlemeye başlar. Genişleyen damarlarda fazla miktarda kan akışı sağlanır işte bu sırada bir çok sıvı ve mukus üretilir. Üretilen bu mukus bizleri soğuk algınlığından korur. Daha doğrusu burundaki kanın fazla akmasına yardımcı olur. Bünyeyi dengelemek adına burun bu şekilde bir düzene gider. Soğuk havalarda kendi kendine burnun aktığını gözlemleyebilirsiniz. İşte bu esnada burun sıcaklığı dengelemek için uğraşıyor.
 
Genelde kişiler burun akmasını hastalığa yormaktadır. Bu itam yüzde elli doğru olsa da yüzde elli yanlıştır. sıcaklığı dengelemek için burun akar aksi halde beyin için iyi olmaz. Burun akmasını hastalığa yoranlar için şunu söyleyelim ki burun filtre etme aşamasında iyi çalışamazsa filtreden virüs kaçar ve bu da hastalanmamıza yani soğuk almamıza neden olur. Oldukça basit bir durum olsa da insanlar araştırmadan konuşmayı tercih edip dilediği gibi değerlendiriyor burun akmasını.
 
Kısacası burun akması soğuk algınlığından korumak için gerçekleşir, isyan edenler bunu düşünerek konuşmalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.