Soyu tükenmekte olan kuş türleri ile ilgili bir haber yazısı yazınız

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Kınalı Keklik etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki haberi okuyunuz. Bu haberden hareketle siz de soyu tükenmekte olan kuş türleri ile ilgili bir haber yazısı yazınız.

Soyu tükenmekte olan kuşlar için haber yazısı aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Doğadaki birçok canlı türü insan faaliyetleri sebebiyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kelaynaklar iri gövdeli, siyak tüylü, kırmızı uzun kıvrık gagalı ve tüysüz kafası ve yüzü olan nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir kuş türüdür. İsminin kelaynak olması fiziksel özelliklerinde kaynaklanmaktadır. Diğer kuşlardan farklı olarak kafalarında tüy olmaması nedeniyle bu kuşa kelaynak adı verilmiştir. Ülkemizde Urfa’nın Birecik ilçesinde yaşam alanı bulan kuşların dünyadaki yaşam alanları da son derece sınırlıdır. Ülkemizden başka Fas ve Suriye’de yaşayabilmektedir. Kayalık yaşam alanlarının yanı sıra kurak yarı çöl ortamlarda yaşamlarını sürdürürler. Yumurtadan çıkan yavrularda boğaz ve kafa bölgelerinde tüy bulunurken, ilerleyen yaşlarda kafadaki tüyleri kaybolmaktadır. Siyah, parlak tüyleri güneş ışığı altında mor, yeşil, turuncu renkte görünebilir. Bu kuşların uçma stilleri güzel olduğu kadar, görenleri kendine hayran bırakacak kadar zariftir. Yaşam alanlarının yakılarındaki beslenme alanlarına gruplar halinde giden kelaynaklar son derece sosyal hayvanlardır. Suda ve çamurda uzun kıvrık gagaları ile yiyecek ararlar. Böceklerle beslenen bu kuş türü mart ayında yuva yaparlar. Tek eşli yaşamaları onların üremelerinin çok yavaş olmasına sebep olmaktadır. Yavrular yumurtadan çıktıklarında koyu gri renge sahiptir. Yavrular beslenme alanına uçabilecek hale gelinceye kadar ilk üç ay boyunca anneleri tarafından beslenir. Yavruların gelişimleri çok hızlı olup üçüncü aydan sonra beslenme alanına uçabilecek halel gelirler.

Dünyadaki popülasyonu sadece 500 birey kalan kelaynak kuşları kritik tehlike sınırında bulunan, nesli tükenmekte olan kuşlardır. Bu kuşların beslenme alanları olan sulak alanların kurutulması ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan böcek ilaçlarının etkisi ile kelaynaklar yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.  Kullanılan tarım ilaçları sebebiyle birçoğu ölen kelaynaklar, ilaçların etkisi ile izleyen birkaç yıl yumurta vermemiştir. Ülkemizde kelaynakların nesli koruma altına alınmıştır. 1954’te Birecik’te 600 adet  kelaynak varken bu sayı 1982 yılında  sadece 17 adet kuş kalmış ve bunlardan ancak 6 çift üreyebilmiştir.  Koruma altına alınan tür için üreme istasyonları kurulmuş olup beslenme olanakları oluşturulmuştur. Üreme dönemlerinde kafeslerinden çıkarılan kuşlar, göç döneminde yeniden kafeslere alınmaktadır. Günümüzde Birecik’te 100 kadar kelaynak kuşu koruma altında bulunmaktadır.

 

“Soyu tükenmekte olan kuş türleri ile ilgili bir haber yazısı yazınız” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.