Spor yapmanın önemiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir yazı yazınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Spor ve Bedenimiz etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Spor yapmanın önemiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir yazı yazacaksınız ancak yazma sürecinden önce yazınızla ilgili aşağıda verilenleri belirleyiniz. Böylece yazınızın taslağını oluşturunuz.

Yazımın konusu: Düzenli spor yapmanın sağlık üzerindeki etkisi

Yazımın ana fikri: Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için düzenli spor yapmalıyız.

Giriş bölümünde anlatacaklarım: Niçin Spor yapmalıyız?

Gelişme bölümünde anlatacaklarım: Düzenli spor yapmanın sağlığa olumlu katkıları ve örnekler

Sonuç bölümünde anlatacaklarım: Konun genel olarak özetlemesi ana fikrin vurgulanması.

Bulduğum grafik veya tabloyu kullanacağım bölüm: Gelişme ve sonuç bölümü

  • Taslağınızdan yola çıkarak duygu ve düşüncelerinizi yazınız.

ŞİMDİ SPOR ZAMANI

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için spor yapmanın ne kadar gerekli olduğu herkes bilir ve kabul eder. Ancak sporun gerçekte ne anlama geldiğini tam olarak bilen kişi sayısı çok azdır Spor: Belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adıdır. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere ancak tekniğine uygun olarak yapılan bedensel hareketler spor olarak tanımlanabilir. Tekniğine uygun denilince sadece görsel şartları yerine getirmek anlaşılmamalıdır. Burada önemli olan tekniğe uygun olarak düzenli ve sürekli olarak yapılan bedensel faaliyetlerin spor olduğu anlaşılmalıdır.

İnsanlar hayatlarının belirli dönemlerinde farklı farklı gerekçeler ile spora başlamaktadırlar. Kimisi sosyal çevre edinmek için spora başlarken, kimi de daha fit ve güzel görünmek için spora başlamaktadır. Ancak bu çabalar çoğu zaman geçici bir heves olarak karşımıza çıkmakta, karşılaşılan ilk zorluk veya can sıkıntısında spordan vaz geçilmektedir. Sporun bize faydalı olabilmesi için düzenli ve belirli bir plan doğrultusunda spor yapılması gerekir. Ancak düzenli spor ile sağlıklı ve zinde yaşam sürülebilir. Esnekliğimiz artar, kaslarımız güçlenir, dolaşım sistemimiz gelişir. Düzenli spor yapmanın sonucu olarak beden sağlığımız gelişir, daha uzun ve mutlu bir yaşam sürebiliriz. Spor faaliyetlerinin belki de en kolayı olarak görülen yürüyüş sporu bile ancak düzenli ve belirli kuralara göre yapıldığında bize gerçek anlamda fayda sağlar. Yürüyüş yapan bir kişide ilk yirmi dakikadan sonrasından yağ yakma başlamakta ve ancak bu süreden sonraki zaman dilimi gerçek anlamda sağlığa katkı sağlamaktadır. Bunun gibi ince detayları bilmek ve hangi spor dalı olursa olsun bilinçli ve düzenli olarak spor yapmak son derece önemlidir.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için hepimiz düzenli olarak spor yapmalıyız. Size mutluluk veren bir spor dalı bulup sağlıklı bir geleceğe yelken açmanız dileğiyle…

“Spor yapmanın önemiyle ilgili düşüncelerinizi anlatan bir yazı yazınız.” için 13 yanıt

    1. Sen neyine konuşuyorsun ya!?? Abilerimiz / Ablalarımız çalışmışlar, didinmişler sana hazır getiriyorlar sen beğenmiyorsun!! Yanlış anlama hakaret gibi olmasın ama bence pek ileri gitme sana tavsiyem….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.