Sütün sıcaklığının azalma sebebi ne olabilir?

5.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 4. Ünite MADDE VE DEĞİŞİM 3. Bölüm Isı ve Sıcaklık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Oğuz bebek acıkmıştı. Babası ona süt ısıtıp biberona doldurdu. Tam Oğuz bebeğe içirecekti ki biberondaki sütün çok sıcak olduğunu fark etti. Sütü Oğuz’a içirmeden önce soğutması gerekiyordu. Bunun için bir kabın yarısını soğuk suyla doldurdu. Biberonu kabın içine bıraktı. 2 dakika sonra baktığında biberondaki süt içilebilecek sıcaklığa ulaşmıştı. Sütün sıcaklığının azalma sebebi ne olabilir? (sayfa 142)

Farklı sıcaklıktaki iki madde arasında enerji alışverişi olur buna ısı alışverişi denir. Isı alışverişi gerçekleştiğinde maddelerin sıcaklıkları değişir. Isı akışı her zaman sıcak olan maddeden soğuk olan maddeye doğru olur. Isı alışverişi iki maddenin sıcaklığı eşitlenene kadar devam eder. Oğuz’un babası sıcak olan biberonun içindeki sütün soğuması için daha soğuk bir suyun içine bırakınca biberondaki sütten soğuk suya ısı geçişi olur. Biberondaki süt soğurken kaptaki su ısınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.