Tarıma destek veren kurum ve kuruluşlar hangileridir?

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Tarıma Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Ülkemizde tarıma destek veren kurum ve kuruluşlar ile ilgili aşağıdaki çalışmayı yapınız.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: Tarımsal ve hayvancılık alanında kanuni düzenlemeler yapmakla görevli bakanlıktır. Çiftçiler için mazot ve gübre desteği sağlamaktadır.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü: tohumluk, damızlık ve hammadde üreterek tarım ve havyacılığa destek olmak, gen kaynaklarını korumak amacı ile kurulmuştur. Tarıma dayalı sanayi üretimi için gerekli olan ürünlerin veriminin ve kalitesinin arttırılması faaliyetlerini yürütmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifleri:  Çiftçilerin her türlü ihtiyaçlarının sağlanması amacı ile kurulmuştur. Çiftçilere kredi desteği sağlayacak faaliyetler yapmaktadır.

Toprak Mahsulleri Ofisi: Çiftçilerin ürettiği huhubat fiyatlarının aşırı derecede düşmesini ve tüketici açısından aşırı derecede yükselmesini önlemek amacı ile kurulmuştur. Gerekli gördüğü ürünler için alım ve satış faaliyetleri yaparak piyasa fiyatlarının dengelenmesini sağlamaktadır.

Tarım sigortaları havuzu(Tarsim): Çiftçilerin ürettiği ürünleri afetlere karşı sigortalamak amacı ile kurulmuştur. Afetler sonrası çiftçilere sigorta tutarında ödeme yaparak onların kayıplarını karşılayacak faaliyetler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.