Tat ve koku alma duyunuz olmasaydı ne hissederdiniz?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Sarımsak Soslu Makarna etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

1.Makarna yapmak için hangi malzemeler kullanılmıştır?

– Makarna yapmak için; taze fesleğen, çam fıstığı, taze kaşar ya da beyaz peynir, zeytinyağı, sarımsak, tuz, makarna kullanılmıştır.

2.Yazarın yemek tarifini tamamladıktan sonra ağzının suyunun akmasının sebebi nedir?

– Daha önce yediğimiz veya tattığımız şeylerin tat ve kokusunun beyin tarafından hatırlaması, ağzımızın sulanması sebep olmuştur.

3.Sıcak yemeklerin, soğuk yemeklere göre daha fazla yeme isteği uyandırmasının nedeni nedir?

– Sıcak havanın güzel kokuların yayılmasını daha fazla sağlaması ve böylece bizim koku algımızın artması daha fazla yeme isteği uyandırır.

4.Bir kokunun size bir anınızı hatırlattığı oldu mu? Olduysa bu durumun sebebi ne olabilir?

– Annem elmalı kurabiye yaptıktan sonra üzerine pudra şekeri serperken havaya yayılan taneciklerin nefis kokusu bana kuzenlerimin bize geldiği günü hatırlattı. Onlar ile birlikte oynadığımız oyunların güzelliğini ve oyun oynarken yediğimiz elmalı kurabiyelerden dökülen pudra şekerinin odayı nasıl kirlettiğini hatırlattı.

5.Tat ve koku alma duyunuz olmasaydı ne hissederdiniz? Bu duyular hayatınıza ne katıyor?

– Tat ve koku duyumuz olmasaydı, yemek yerken lezzet almayacağımız için iştahımız olmazdı, yemek yemek istemeyebilirdik. Yediğimiz farklı şeylerin tat ve kokularını algılayamadığımız için her şey aynıymış hiçbir farkları yokmuş gibi hissederdik. Tat ve koku duyularımız yediklerimizden lezzet almamızı sağlıyor. İştahımız açılıyor, iyi ve kötü gıdaları kokusundan ayırt edebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.