“Teknoloji yararlı mıdır zararlı mıdır?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 4. TEMA BİLİM VE TEKNOLOJİ Küçük Mucitler etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Teknoloji yararlı mıdır zararlı mıdır?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız.

Teknolojinin yararlı veya zararlı olması tamamen kullanan kişiye bağlıdır. Teknoloji bilinçli ve İyi niyetli olarak kullanıldığı sürece zararı yoktur. Çünkü teknolojik gelişmeler ile insan ve toplum yaşamı çok daha konforlu bir hale gelmekte, insanlar birçok işi çok daha kolay ve daha az zaman harcayarak yapabilmektedir. Böylece insanoğlu daha az emek harcayarak büyük işlerin üstesinden gelebilmektedir. Teknoloji gelimeler sayesinde bulunan tıbbi cihaz ve yöntemler ile insan ömrü uzamıştır. İletişim, ulaşım ve üretim alanındaki gelişmeler toplumlar arasındaki bağları güçlendirmiş, kültür alışverişleri çok daha hızlı olmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak her bir keşif yeni keşiflere kapı aralamış, teknolojinin gelişim hızı her geçen gün artmıştır. Sonuç olarak teknoloji insan yaşamını kolaylaştırır ve dünyayı çok daha güzel bir yer haline getirir. Teknolojinin kullanılması iş yapma süresi kısaldığı için insanlar kendilerine ve sevdiklerine daha çok zaman ayırabilirler.

Fakat teknoloji bilinçsiz veya kötü amaçlar için kullanılırsa insanlığın ve dünyanın sonunu getirebilir. Örneğin keşfedilen lazer ışını, göz ameliyatında bir insanın sağlığına kavuşturulması yerine silah olarak kullanılırsa büyük yıkımlara sebep olabilir. Temelde iletişim için kullanılan telefon ve internet bilinçsizce kullanılırsa bağımlılık haline dönüşerek insanların yalnızlaşması ve yuvaların yıkılmasına sebep olabilir.

““Teknoloji yararlı mıdır zararlı mıdır?” konusunu gruplar oluşturarak tartışınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.