Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak defterinize bilgilendirici bir metin yazınız.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 4. TEMA BİLİM VE TEKNOLOJİ Küçük Mucitler etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz. Yazınızı çizim ve görsellerle zenginleştirebilirsiniz.

DİLİMİZ

Dilimiz bizim milli kültürümüzün bir parçasıdır ve değerlerimizin gelecek nesilleri ulaştırılmasındaki en önemli araçlardan biridir. Bu nedenle dilimizi elimizden geldiği kadar korumaya çalışmalıyız. Bunun için öncelikle hayatımızı kolaylaştıran ve genellikle yabancı kökenli olan teknolojilerin dilimize kendimize özgü isimleri ile yerleşmesini sağlamalıyız. Bunun için “bilgisayar” örneğinde olduğu gibi Computer kelimesi yerine  bilgisayar kelimesini kullandığımız gibi, kendi dilimize ait bir kavram geliştirmeliyiz. “Printer” demek bazılarına göre daha havalı gibi görünse de bizler dilimizi yabancı kelimelerin istilasından korumak için “yazıcı” demeliyiz. Teknolojiyi bizler geliştirdiğimiz sürece onlara verilecek isimleri biz belirleyeceğimiz için bu alanda da çalışmamız gerektiğini hep hatırlamalıyız.

“Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak defterinize bilgilendirici bir metin yazınız.” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.