Teknolojik ürünlerin yaygınlaşması aile ve çevremizle ilişkilerimizde ne gibi değişikliklere neden olmaktadır?

5.sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Dersi 4. Ünite Teknoloji ve Yaşam sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

ÜNİTE DEĞERLENDİRME (Sayfa115)

1.)Teknolojik ürünlerin yaygınlaşması aile ve çevremizle ilişkilerimizde ne gibi değişikliklere neden olmaktadır?

– Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan ilişkileri zayıfladı. Akraba, komşu, arkadaş ile olan birlikteliği bırakın evde aile içinde bile vakit geçiremez olduk. Geleneklerimiz değişikliğe uğradı. Ziyaretler yerini telefon hatta mesajlaşmaya bıraktı. Yüz yüze iletişimi zayıflattı. Sosyal ağ üzerinde çok fazla arkadaşımız olmasına rağmen günlük hayatımızda yalnızlaştık. Birbirimiz ile daha az konuşur, görüşür olduk. Bayram, yılbaşı, doğum günü gibi özel günlerde değer verdiklerimiz ile görüşmek yerine telefonla geçiştirmeyi tercih ediyoruz.

4.)Genel Ağ’ı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

– Genel ağ yaşamımızın birçok alanda kolaylık sağlar. Ancak bilinçli kullanmalıyız. Bilgiye ulaşırken resmi siteler tercih edilmeli, sayfanın güncel olmasına dikkat edilmeli.

Kimlik bilgilerimiz ve kişisel verilerimiz hiç kimse ile paylaşılmamalıdır. Alışveriş yaparken güvenlik kurallarına dikkat edilmeli. Genel ağ dan bulduğumuz bilgileri kitaplardan araştırmalıyız.

5.)Genel Ağ’ı güvenli şekilde kullanmak neden önemlidir?

– Genel ağ üzerinde kötü niyetli kişiler kimlik bilgilerimizi kullanabilir. Banka hesaplarımızdan para transferi yapabilir. Arkadaşlık adı altında yanlış davranışlara yönlendirebilirler. Aynı zamanda araştırdığımız her bilgi için doğru olmayan cevaplara ulaşabiliriz bunlarda bizlerin yanlışa düşmemize sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.