Teknolojinin sürekli değişmesi ve ilerlemesi hayatımızı nasıl etkilemektedir?

6.sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Dersi 4. Ünite Bilim ve Teknoloji Hayatımızda – Bilim ve Teknolojide Değişim sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Teknolojinin sürekli değişmesi ve ilerlemesi hayatımızı nasıl etkilemektedir? (sayfa143)

İnsanoğlu doğada bulunan kaynakları kendine yararlı hale getirmek için sürekli çaba içerisindedir. Sanayileşme ile birlikte teknolojinin ilerlemesi de hız kazanmıştır. Zaman ve maliyetten tasarruf sağlarken, toplumların yaşam standartlarını da yükseltmeye başladı. Teknolojinin ilerlemiş olması da yaşamı daha kolay hale getirmiş ve kolaylaştırma çabaları da devam etmektedir. Elektronik iletişim teknolojisinin gelişimi bilgiye çok kısa sürede ulaşabilmeyi ve toplumların birbiriyle ilişki kurabilmesini sağladı. Aynı zamanda; ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanlarda yeni iş birliği olanakları oluştu.

Günümüzdeki gelişmişlik seviyesine, bilim üç boyutlu yazıcılardan elde edilen protezler birçok kişiye umut olmuştur. Elektrikli araçlar hayatımızda vazgeçilmez hale gelmiştir. Tıbbi cihazlar, yazılımlar, sürücüsüz araçlar, bilgisayarlar, akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırmış ve daha da ileri seviyelere gitmektedir. İnsanların yapabileceği birçok işi artık makine ve robotlar yapabilmektedir. Bu durum günlük hayatımızı çok kolaylaştırmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.