Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji, zamanla insan ihtiyaçlarının artması sonucu, insanların bu ihtiyaçları karşılamak istemesi ile oluşan bilimsel çalışmaların sonundaki yeniliktir. Bu, genelde kullandığımız elektronik ve makine tarzı araç ve gereçlerde daha çok kullanılmaktadır. Teknolojinin faydaları olduğu gibi, teknolojinin zararları da mevcuttur. Bu yazımızın konusu teknolojinin zararları nelerdir? şeklinde olacaktır.

 

Teknolojinin faydaları insan hayatını daha da kolaylaştırabilecek derecede olumlu etki yaratmaktadır. Bu anlamda teknoloji faydalı gibi görünse de aslında zararları da azımsanmayacak kadar fazladır. Teknolojinin zararları nedeniyle bilmediğimiz, duymadığımız ve önemsemediğimiz ölümler dahi gerçekleşmektedir. Teknolojinin zararları;

  • İnsan çalışmak için vardır. Emek vererek, ter dökerek hayatını idame ettirme çabasındadır her zaman. Ama bunu teknoloji kullanarak yaptığında kısa sürede çok iş yapmış gibi olsa da bedenen ve güç olarak bir oluşum ortaya koyamamaktadır. Çalışamayan vücut haliyle pas tutmaktadır. Hastalıkların yegane ve belirgin özellikleri arasına bunu da koyabiliriz. Örnek ise, artık bir mektubu bile çarşıya, merkeze gibi ilçe yada il’deki PTT şubesine gitmeden mail yada telefon yolu ile gönderebilmekteyiz.
  • Tarımda makineleşme gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bununla birlikte üretilen ürünlere zarar veren böcek, sinek gibi hayvanatlar tarım üretimini olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkiyi önlemek adına, uzman eller tarafından ilaç adında üretilen zehir katkılı ilaçlar, traktör, tarım araçları vasıtasıyla ekili, örülü, mahsul vermiş tarlaya saçılmaktadır. Bununla birlikte zarar veren hayvanat önlenmiş olmaktadır. Aynı zamanda da üretilen mahsulden, daha iyi verim almak çabası ile yine aynı yöntemle mahsulün üzerine serpilen ilaçlar, aslında insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu, teknolojinin zararları adına gözden kaçmayacak kadar ön plandadır.
  • Benzin, bir yerden bir yere gitmek için araçlarımızda kullandığımız akaryakıt seçeneklerinden sadece biridir. Bunu kullandığımızda kendi işimizi gördüğümüz gibi aslında başka canlıları da yaşamdan etmekteyiz. Ozon tabakası diye bildiğimiz, dünyamızı güneş ışınlarından koruyan katman, benzin gibi yanarak havaya karışan uçucu maddeler nedeniyle olumsuz etkilemektedir. Teknolojin zararları yine bu noktada devreye girerek, ozon tabakasının bu maddeler sayesinde zarar görmesine neden olmaktadır.
  • Bazı cihazlar etrafına manyetik bir sinyal yaymaktadır. Bu yayılan sinyal insanlar için tehlike oluşturmaktadır. Örnek olarak kullandığımız cep telefonunu, eskilerin kullandığı tüplü televizyon yada bilgisayar ekranının yanına yanaştırıp, çalmasını sağlarsak, ilgili televizyon yada bilgisayar ekranının nasıl etkilendiğini çok rahat görebiliriz.

 

Hayat kolay olduğu kadar da zor bir anlam yüklemiştir kendisine… bu anlamı teknolojiyi güzel kullanarak daha iyi bir hale de getirmektedir. Aslında her şeyin fazlasının zarar olduğu bilgisinden yola çıkarak, teknolojinin zararlarının da bu anlamda devreye girdiği ve özellikle insan sağlığını fazlasıyla etkilediği gerçeği asla görmezden gelinmemelidir.

 

Sonuç olarak, teknolojinin zararları, teknolojinin artması ile günden güne fazlalaşmaktadır. Bunun en aza indirilebilmesi için birey olarak hepimize ayrı ayrı görev düşmektedir.

 

“Teknolojinin Zararları Nelerdir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.