Temiz kalpli insan ifadesi size neyi çağrıştırıyor?

Temiz kalpli insan demek öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mecazi bir anlam taşımaktadır. Yani okunuşundaki esas anlam olarak algılamayıp üzerinde düşünülüp farklı bir anlama gelmektedir. Diğer bir deyişle soyut olarak anlamak gerekir.

 

Temiz kalpten kasıt kalbinde, ruhunda ve düşüncelerinde kötülük olmamasıdır. İnsanlar hakkında iyi düşünmek, kötülük istememek demektir. “Temiz kalpli insanifadesini aynı zamanda “saf kalpli insan” diye de niteleyebiliriz. Ya da bu şekilde de duyabilirsiniz. Bu iki ifade aynıdır. Herşeyi, her olayı iyiye yormak, iyi niyetli anlamak demektir. Temiz kalpli olmak vasfını her insan üzerinde barındırmayabilir. O zaman ne yapılmalı? Böyle olmaya gayret göstermeli. Şimdi insan “temiz kalpli insan” vasfına sahip olması için ne yapmalı biraz da bundan bahsedelim.

 

Bu konuda kendinizi sınayın. Nasıl mı? Şöyle; işe biri hakkındaki düşüncelerinizi sınamaktan başlayabilirsiniz. Tabii burada önemli bir nokta da şu ki öncelikle insan kendine eleştirel gözle bakabilmelidir. Yani kendisine bazı soruları kompleks yapmadan sormalıdır. Arkadaşıma böyle yapmakla doğru mu davrandım, arkadaşım için bu düşünmekle iyi ediyorum, arkadaşımın niyetini olumlu düşünmem gerekir gibi sorular sormalı ya da telkinlerde bulunmalıdır. Ancak insan böylesine bir netlikte olursa temiz kalpli insan olabilir.

 

Evet kolay değildir. Ama imkansız da değildir. Sonra güzel dinimiz de müslümanın böyle olmasını ister ve tavsiye eder. Yüce Allah’ımız da temiz kalpli insanları sever. İslamiyet bütün bunlardan dolayı insanoğlunu güzel ahlaklı olmaya teşvik eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.