Temizlik Hastalıklara Karşı Sağlığımızı Koruyan Bir Kalkandır Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

Temizlik hastalıklara karşı sağlığımızı koruyan bir kalkandır” sözü son derece doğru söylenmiş bir sözdür. Tabii üzerinde düşünüp neye göre böyle söylenmiş değerlendirilmesi gerekir. Yazımızı da bu sebeple okuyucularımıza yol gösterici olması dolayısıyla kaleme aldık.

 

Vücut Temizliği  

Peyderpey yaptığımız vücut temizliği ile cildimizin havalanmasını ve rahatlamasını sağlayan gözenekler açılır. Böylelikle cilt temizliğimiz sağlanmış olur. aksi halde temizlenmeyen bir derideki gözenekler kapanır ve deri üzerinde sivilcelenmelere, çatlaklara vs daha farklı ve ciddi deri ve zührevi hastalıklara  sebep olur. keza tırnak temizliği de çok önemlidir. uzamış ve kesilmemiş tırnaklar içinde mikrop barındırır. Bunlarla yenilen yemekler vasıtasıyla mikroplar ağız ve midemize bulaşabilir. Ağız ve diş temizliği için de aynı hassasiyet söz konusudur. İyi temizlenmemiş bir ağız ve fırçalanmamış dişler tamamen vücudumuzu hastalıklara açık hale getirir. Düş çürümeleri hatta daha ileri boyutta diş kayıpları, ağız içi ve kenarı yara vs hastalıklar bu yüzden olur.

 

Odamızın Temizliği

Nasıl sağlığımız için vücut temizliğimiz gerekiyorsa aynı şekilde yaşadığımız ortamın temizliği de gerekmektedir. Dağınık bir oda insanı psikolojik olarak ruhunu bozar insana kasvet verir. Bunun yanında  yaşanan ortamın belli aralıklarla toz ve kirlerden arındırılması lazımdır. Aksi halde bu temizlenmemiş bir ortamda tozlar solunum yoluyla insanın solunum yollarına yapılacak ve çeşitli hastalıklara sebep olacaktır. Bu nedenlerden dolayı diyoruz ki sağlığımız için temizliğimize dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.