TEOG için 8. sınıfın her iki döneminin ortalamasını mı alınıyor?

  • TEOG için 8. sınıfın her iki döneminin ortalamasını mı alınıyor? TEOG yerleştirme puan hesabı nasıl yapılıyor?

2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ( TEOG ) sistemi ile öğrencilere iki günü kapsayacak şekilde Kasım ve Nisan ayının son haftalarında Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi derslerinden 1. Ve 2. Dönem olmak üzere iki aşamalı olarak uygulanıyor. Her ders için yanlışın doğruyu götürmediği 20 çoktan seçmeli soru için 40 dakika süre veriliyor. Her doğru cevap için 5 puan üzerinden yapılan puan hesaplaması bakanlıkça yazılı notu olarak e-okul sistemine işleniyor.

5-6-7-8. sınıflarda girilen 1. TEOG ve 2. TEOG sınavlarından alınan puan ortalamasının %70 ile 5-6-7-8. Sınıflardaki okul başarı puanının ortalamasının % 30’u toplanarak Yerleştirme puanı hesaplanıyor.

Okul başarı puanının etkisi unutulmaması gereken bir faktör. Bu nedenle 8.sınıfta 2. Dönem TEOG sınavından sonra girilen yazılı puanlarının da okul başarı puanını etkilediği unutulmamalı. Bu son yazılı puanları da okul başarı puanı ortalamasına etki ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.