Thomas Edison denemelerine devam etmeyip çalışmayı bıraksaydı yaşamımızda ne gibi değişiklikler olabilirdi?

3.sınıf Hayat Bilgisi dersi için verilen Denemeye Değer sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Thomas Edison denemelerine devam etmeyip çalışmayı bıraksaydı yaşamımızda ne gibi değişiklikler olabilirdi? Ampul icat edilmeseydi hayatımız nasıl olurdu:

Edison ampulü bulmasaydı günümüzde aydınlatma için mum ve gaz lambası kullanıyor olurduk. Bunların aydınlatma verimleri ampul kadar iyi olmadığı için titizlik gerektiren işleri gündüzleri yapmamız gerekirdi. Sokaklar geceleri şimdiki kadar aydınlık olmazdı. Arabaları gece kullanmak neredeyse imkansız olurdu. Günümüzdeki bir çok teknolojik alet henüz keşfedilmemiş olurdu.

Ampulün bulunmasının teknolojiye yaptığı katkılar:

Ayrıca Edison’un ampulü bulması buna bağlı olarak birçok yeni icadın yapılmasını sağlamıştır. Edision’un Ampulü ilk olarak elektronik devrelerde triyot olarak kullanılmaya başlamış ve bu elektronik tarihinde yeni bir çığır açmıştır. Sonrasında triyot geliştirilerek “lambalı transistör” olarak adlandırılan  buluş yapılmıştır. Lambalı transistör elektronik alanındaki gelişmeleri hızlandırmış ve boyutları küçültmüştür. Bu transitörlerin çok daha modern ve şekil değiştirmiş biçimleri günümüzde bütün elektronik cihazların temelini oluşturmaktadır. Bir bilgisayar işlemcisinin içinde yaklaşık 2.5 milyon transistör bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.